5. února 2013 16:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Největší obchod od příchodu krize: Dell koupí jeho zakladatel

Dell (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dell (ilustrační foto) | foto: Reuters

NEW YORK Slábnoucího amerického výrobce počítačů Dell koupí konsorcium vedené šéfem a zakladatelem firmy Michaelem Dellem a poté stáhne akcie společnosti z burzy. Transakce podpořená skupinou investorů s účastí společností Microsoft a Silver Lake bude mít hodnotu 24,4 miliardy dolarů (463 miliard Kč) a bude největší svého druhu od poslední ekonomické recese.

Transakce ukončí téměř 25 let historie Dellu jako veřejně obchodované společnosti. Její zakladatel má v úmyslu uskutečnit restrukturalizaci a zásadní obrat ve směřování firmy bez tlaku finančních trhů. Dell zůstane generálním ředitelem a největším akcionářem firmy, v níž má nyní 16 procent.

Dell se svou investiční firmou MSD Capital a firma soukromého kapitálu Silver Lake zaplatí za akcii firmy 13,65 dolaru. Přední světový výrobce počítačového softwaru Microsoft k převzetí přispěje úvěrem dvou miliard dolarů a transakci finančně podpoří čtyři banky.

Dell už v roce 2010 podle médií vážně uvažoval o manažerském převzetí firmy. Společnost, která byla kdysi jedničkou na trhu stolních počítačů, v posledních letech trvale ztrácela pozice pod tlakem čínské společnosti Lenovo a domácího konkurenta Hewlett-Packard a klesla na třetí místo.

Hodnota firmy na burze se od loňska do poloviny ledna snížila asi o 40 procent. Po zprávách o plánu převzetí její akcie vzrostly a pohybovaly se mezí očekávanou cenou 13 až 14 dolarů.

Lidovky.cz, ČTK