31. března 2015 17:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Travel Service dokončil nákup akcií ČSA. Stal se třetinovým vlastníkem

Travel Service se stal jedničkou v letecké přepravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Travel Service se stal jedničkou v letecké přepravě. | foto: www.airways.cz

PRAHA Travel Service se stal druhým největším akcionářem Českých aerolinií. Dokončil odkup 34 procent akcií v rámci opce od Korean Air Lines. Travel Service a státní Český aeroholding, který má pětinový podíl, tak budou mít v ČSA většinu. Korean Air vlastní 44 procent akcií.

Třetinový podíl Travel Service získal právě od Českého aeroholdingu. Na podíl nejprve uplatnil opci Korean Air a následně jej převedl na Travel Service. České aerolinie si tak udrží statut evropského dopravce. Transakci loni v prosinci schválila Evropská komise a také čtyři příslušné národní soutěžní úřady.

„Během následujících několika týdnů bude Travel Service ze své nové pozice akcionáře zjišťovat skutečný stav v Českých aeroliniích. Z dosud nepotvrzených informací vyplývá pouze to, že od doby podepsání smlouvy s Korean Air Lines poklesl vlastní kapitál společnosti České aerolinie o zhruba 500 milionů korun, čímž se dostal do záporných čísel v řádu stovek milionů korun a kumulovaná ztráta společnosti se přiblížila částce 5,5 miliardy korun,“ uvedla mluvčí Travel Service Vlaďka Dufková.

TRAVEL SERVICE:

  • je největší českou leteckou společností
  • od svého vzniku v roce 1997 výrazně expandovala a dnes působí v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku
  • provozuje charterové lety, pravidelné linky pod obchodní značkou SmartWings a privátní lety kategorie Business Jet

ČSA prodělaly v roce 2013 téměř miliardu korun. Letošní ztrátovou zimní sezonu musel Český aeroholding sanovat podporou 152 milionů korun. Společnost v letošní letní sezoně počítá s provozem celkem sedmnácti letounů. Hlavní část flotily tvoří devět letadel Airbus A319, dále provozují jeden dálkový A330 a sedm vrtulových ATR.

Lidovky.cz, ČTK