24. listopadu 2010 18:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Travel Service si chce v Bruselu stěžovat na holding ČSA a Letiště Praha

Letiště Ruzyně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Ruzyně. | foto: ČTK

PRAHA Letecká společnost Travel Service si bude stěžovat Evropské komisi na rozhodnutí vlády umožnit spojení konkurenčních Českých aerolinií a Letiště Praha do jedné holdingové společnosti. Lidovým novinám to řekla mluvčí společnosti Vlaďka Dufková.

"Jsme přesvědčeni, že tímto spojením dojde jednoznačně z narušení pravidel hospodářské soutěže. Stát místo toho, aby vytvářel rovné podmínky na trhu pro všechny, se tak stává přímým konkurentem," zdůraznila Dufková.

ČTĚTE: Letiště Praha a České aerolinie se spojují do obřího holdingu

Ministr financí Miroslav Kalousek ale trvá na tom, že spolupráce státem vlastněných aerolinek i letiště legislativu Evropské unie neporušuje. " Je to zcela v souladu s evropskou legislativou, mám na to několik posudků," řekl Kalousek.

Podle analytika leteckého průmyslu Jana Procházky ze společnosti Cyrrus je vytvoření společného holdingu letiště a aerolinek sice neobvyklé, avšak právně nepostihnutelné. "Jsou to dva státní subjekty v jednom sektoru, tak proč by nemohly být nějakým způsobem spojné," uvedl Procházka.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.