12. října 2012 14:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Třeboň hlásí dobrý rok, kapři na Vánoce ale podraží

Kapři s rodokmenem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapři s rodokmenem | foto: ČTK

TŘEBOŇ Letošní rok byl pro rybáře dobrý. Produkce ryb bude podle odhadů průměrná, nebo mírně nadprůměrná. Vánoční kapři ale nejspíš mírně podraží. Výlov kaprů na jihu Čech právě začíná.

Podle předsedy představenstva Rybářství Třeboň Jan Hůdy Letos stouply ceny krmných obilovin a cena vánočních kaprů tak zřejmě poroste. Oznámil to předseda představenstva Rybářství Třeboň Jan Hůda při dnešním výlovu rybníka Rožmberk. Sledovat rybáře při práci tam zájemci mohou až do neděle.

Podívejte se na letošní výlov

Největší producent sladkovodních ryb v Evropě ročně produkuje zhruba 3200 tun tržních ryb, z toho na podzim jich vyloví 2200 tun, převážně kaprů.

Kolik stál kapr

Loni třeboňští rybáři dodávali kapry obchodníkům na vánoční trh s doporučenou cenou kapra I. třídy v rozmezí od 75 až 79 korun, kilo výběrového za 85 až 89 korun. Jeho ceny se v Česku regionálně lišily.

Vánoční prodej kaprů.

Právě třeboňský kapr patřil loni z jihočeské produkce k nejdražším. Třeba novohradští rybáři je prodávali o 25 korun na kile levněji.

Od poloviny října do listopadu pak třeboňské rybáře čekají výlovy zhruba tří stovek rybníků ze 460.

Sezonu letos zakončí výlovem dalšího známého rybníka Svět ve dnech 19. a 20. listopadu. "Rok se nám zdá podle dosavadních výlovů, že byl dobrý, buď průměrný nebo malinko nadprůměrný, nemá se ale hodnotit předem," uvedl Hůda. Vánoční kapři přesto nejspíše malinko podraží.

"Je to logické – podražily nám obiloviny a vůbec všechny vstupy do rybářské výroby, a nás ta ekonomika doběhne jako každý jiný podnik. My prostě musíme ekonomicky vyjít, jinak bychom zkrachovali. Z toho důvodu musíme podražit, ale rozumně, abychom ryby zase vyprodali," vysvětlil.

Rybářství Třeboň je největším výrobcem sladkovodních ryb v České republice i v Evropě. Na tuzemské produkci ryb se podílí zhruba 15 procenty.

Společnost hospodaří na 8086 hektarech 488 rybníků. Roční produkce ryb činí asi 3 200 tun, z toho je 90 procent kapra a zbytek tvoří lín, candát, štika, sumec, amur, tolstolobik a okoun.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz