3. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Třeboňským kaprům ve vedrech roste apetit, pstruzi v horku trpí

Vánoční kapři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční kapři. | foto: MAFRA - Martin Horký

TŘEBOŇ Jihočeští rybáři kvůli dlouhotrvajícím vedrům zatím nezaznamenali žádný větší úhyn ryb. Předseda představenstva Rybářství Třeboň Jan Hůda si naopak teplé počasí pochvaluje - kapři po chladném květnu a červnu dohánějí přírůstky na váze. Navíc vody je po červnových záplavách na jihu Čech podle něj v rybnících dostatek.

"Teplo vítáme. Říká se, že když se lidi koupou, ryby rostou. Je ale předčasné hovořit o ekonomice chovu a cenách vánočních kaprů. Měli jsme nepříznivý červen, byl studený a byly velké průplachy rybníků. Přirozená potrava, na které máme postavenou výrobu, to znamená plankton a bentos byly opakovaně vypláchnuty, dopad to mělo na přírůstky. Květen byl to samé. Červenec to silně dohání," říká šéf třeboňského rybářského holdingu Hůda.

Kde hynou ryby

Také sportovní rybáři z veder velkou radost nemají. "Je to spíše na opalování, než na ryby," míní Tomáš Kepr z Jihočeského územního svazu ČRS. "Když jsou velká horka, je deficit kyslíku, zvláště v řekách jako je Nežárka, nebo Lužnice."

Menší úhyny ryb rybáři zaznamenali na Dračici a Stropnici. Povodí Vltavy podle něj řekám upouštěním vodních nádrží nepomůže, protože prvořadý je dostatek vody pro elektrárny. Ohrožené jsou především pstruhové revíry, a to v nížinných tocích s malým spádem a nezastíněných korunami stromů.

Připustil, že počasí není ideální, vedra by neměla trvat souvisle dlouho, mělo by se občas ochladit a zapršet. U mělkých rybníků, hodně zabahněných, organicky znečištěných, se může projevit deficit kyslíku.

Takové nádrže rybáři hlídají a okysličují. Jedná se ale o malé procento z celkem 500 rybníků. Technika pomáhá především v chovných rybnících, kde je plůdek a násady. Kde je voda hlubší, kolem tří čtyř metrů, má se ryba kam schovat.

"Ne vždy je to ale pravda, dochází ke stratifikaci kyslíku, v každé vrstvě rybníka je hodnota kyslíku jiná. Poznají to sportovní rybáři, že jim ryby přestanou brát. V některé vrstvě ten kyslík není," vysvětlil Hůda.

Pstruhům je horko

Horší dopad mají vedra na lososovité ryby, pstruh duhový nebo třeba siven potřebují chladnou, proudící vodu. "Netrápí nás nedostatek vody, ale její teplota. Je hodně vysoká, nemůžeme krmit kvůli velkému úbytku kyslíku, což jsou pro nás velké ekonomické ztráty. V některých vodních nádržích, které se hodně ohřívají, dochází k menšímu úhynu ryb," říká Jan Toncar z Pstruhařství Kaplice.

Pstruh je extrémně náchylný i na minimální změny kvality a teploty vody.

Pstruh je extrémně náchylný i na minimální změny kvality a teploty vody.

Na nádržích má pstruhařství ČRS deset "prokyslovačů", za hodinu spotřebují deset kilowatt energie, což prodraží produkci.

Lidovky.cz, ČTK