5. května 2016 13:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Treska z Teska nebyla celá z masa. Polský výrobek musel pryč z pultů

Aljašská treska prodávaná v Tesku obsahovala jen 74 procent masa namísto 100... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aljašská treska prodávaná v Tesku obsahovala jen 74 procent masa namísto 100... | foto: SZPI

BRNO Obchodní řetězec Tesco musí stáhnout z prodeje aljašskou tresku původem z Polska. Nařídila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Důvodem je klamavé označení na potravině týkající se množství masa.

Výrobce na obalu ve složení uvedl, že filety z tresky tvoří 100 procent obsahu výrobku, laboratorní rozbor ale potvrdil obsah masa jen ze 74 procent.

„Označení potraviny je proto nepravdivé z hlediska složení a porušuje evropské potravinářské právo,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Tesco se zákazníkům omluvilo. „Výrobek jsme stáhli z prodeje. O pochybení jsme informovali dodavatele a požádali o okamžitou nápravu,“ reagoval mluvčí řetězce Václav Koukolíček.

Zákazníci můžou výrobek vrátit, po předložení účtenky dostanou peníze zpět. SZPI nařídila řetězci, aby předmětnou šarži stáhl z tržní sítě, a zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Konkrétně jde o potravinu Treska aljašská (Theragra chalcogramma), filety bez kůže - s glazurou, hluboce zmrazené, s označením minimální trvanlivosti do 20. 02. 2017. Země původu: Čína, země výroby: Polsko, výrobce Abramczyk Sp.

Aljašská treska prodávaná v Tesku obsahovala jen 74 procent masa namísto 100...

„Vzhledem k tomu, že SZPI za posledních šest měsíců zakázala již šest šarží mražených ryb s nižším než deklarovaným obsahem masa, z toho pět původem z Číny a jednu z Vietnamu, bude inspekce v kontrolách tohoto sortimentu pokračovat,“ dodal mluvčí inspekce Kopřiva.

ČTK