21. února 2011 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trezor ČNB jde navštívit i virtuálně. Na běžné prohlídky si počkáte

ČNB: Trezorové dveře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB: Trezorové dveře | foto: ČTK

PRAHA Česká národní banka (ČNB) ode dneška zpřístupnila na své webové stránce stálou výstavu, která představuje historii vývoje peněz od pazourků k digitálním penězům a čipům.

Expozice nazvaná Lidé a peníze se dlouhodobě těší mimořádnému zájmu a od roku 2002, kdy byla v prostorách bývalého trezoru hlavní budovy ČNB otevřena, jsou termíny prohlídek obsazeny na měsíce dopředu. "Vzhledem k omezeným možnostem prohlídky v budově ČNB byla expozice zpřístupněna také prostřednictvím internetu," sdělil dnes mluvčí ČNB Marek Petruš.

Virtuální prohlídka trezoru ČNB

Virtuální návštěva jednoho z trezorů hlavní budovy ČNB v Praze prezentuje ucelený vývoj měny a financí v Čechách včetně vývoje České národní banky od jejího založení. Webová prohlídka nabízí cestu po 12 zastaveních věnovaných historii peněz a měnové politiky, přičemž vitríny na těchto zastaveních si lze na internetu přiblížit a podrobněji prohlédnout.

Online prohlídka expozice také odráží zájem centrální banky o zvýšení finanční vzdělanosti občanů České republiky, která je podle výsledků prvního komplexního měření finanční gramotnosti z loňského roku nízká.

ČNB: Expozice padělků bankovek

Výsledky měření totiž ukázaly, že většina lidí přistupuje k financím lehkomyslně a nezná ani základní finanční termíny. Ukázalo se například, že lidé neznají některé důležité finanční zkratky, rozdíl mezi kreditní nebo debetní kartou a jen ve třetině případů si tvoří finanční rezervu pro případ ztráty zaměstnání.

"ČNB podporuje finanční vzdělávání již řadu let, protože vzdělaný spotřebitel odpovědně hospodaří s penězi a snáze se vyhne ztrátovým transakcím na finančním trhu," uvedla dnes ČNB.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!