Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trh audioknih loni popáté v řadě rostl. Nejprodávanější byla kniha bloggera Mansona

Důmyslní umění, jak si umět vybrat, co mít u pr**le | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důmyslní umění, jak si umět vybrat, co mít u pr**le | foto: Knihy Dobrovský

PRAHA Trh s audioknihami v Česku loni pátý rok v řadě rostl. Meziročně si polepšil o 38,5 procenta na více než 205 milionů korun. V roce 2019 poprvé převážil prodej audioknih v digitální formě nad prodejem na fyzických nosičích. V tiskové zprávě to ve středu oznámila Asociace vydavatelů audioknih. Nejprodávanějším titulem byla loni kniha bloggera Marka Mansona Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele, kterou jako audioknihu v podání Davida Prachaře vydala společnost Bookmedia.

Z 205,3 milionu korun z loňských prodejů audioknih v Česku připadlo přes 107 milionů na digitální prodeje a 98,5 milionu na fyzické nosiče. Největší podíl na trhu - téměř 19 procent - mělo loni vydavatelství OneHotBook. Za ním následovala vydavatelství Tympanum, Albatros Media a Radioservis, shodně každé s podílem zhruba 16 procent, a Supraphon s podílem 14 procent.

Nejvíce se loni prodávala audiokniha podle naučné knihy Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele, v níž si americký blogger Manson utahuje z knih radících lidem, jak změnit svůj život jen za pomoci bezbřehé pozitivity. Na druhém místě v počtu prodaných kopií byla humorná a dobrodružná kniha švédského autora Jonase Jonassona Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět. V podání Martina Stránského ji vydala firma Albatros Media. Třetí místo obsadila kniha Proč spíme vědce Matthewa Walkera, přinášející nejnovější poznatky z výzkumu spánku. V podání Borka Kapitančika ji vydala společnost Jan Melvil Publishing.

Novinek se loni objevilo na trhu audioknih 418. Nejvíce bylo mezi nimi detektivek a thrillerů, které tvořily asi čtvrtinu nových titulů. Po převaze českých a slovenských autorů v roce 2018 měli loni větší podíl na trhu zahraniční autoři.

Asociace vydavatelů audioknih byla založena v dubnu 2014. Zpráva o prodejích audioknih vychází podle asociace z údajů od 12 vydavatelů, kteří mají na trhu většinový podíl.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC FRÉZAŘ (NÁSTUP IHNED)

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 34 000 Kč