Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trh kavárenských řetězců se plní, dnes otevírají australští Gloria Jean's

Australský řetězec Gloria Jean's Coffees otevřel svou první českou kavárnu v Praze  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Australský řetězec Gloria Jean's Coffees otevřel svou první českou kavárnu v Praze | foto: Reprofoto

PRAHA Australský řetězec Gloria Jean's Coffees dnes otevřel svou první českou kavárnu v Praze na Klárově a doplnil tak zhruba desítku velkých kavárenských sítí na českém trhu.

Jak ČTK sdělila zástupkyně firmy Naďa Plzáková, druhá provozovna se otevře 16. října v Brně.

Podle Plzákové není český kavárenský trh stále naplněn. O úspěchu nováčka na českém trhu prý rozhodnou zvolené lokality a kvalita zákaznického servisu. "Chceme udržet rozumnou expanzi. Čekáme na příležitosti, které nebudou vražedné, velmi záleží například na nájmu" řekla Plzáková.

Ceny kávy v řetězcích

Capuccino Gloria Jean's Klárov Malé 49 Kč
Střední 59 Kč
Velké 69 Kč

Capuccino Starbucks Václ. n.
Malé 75 Kč
Střední 85 Kč
Velké 95 Kč

Espresso Gloria Jean's Klárov Malé 35 Kč

Espresso Starbucks Václ.n.
Malé 45 Kč
Střední 55 Kč
 
Zdroj: provozovny

Konkurentem pro Gloria Jean's je především světová jednička Starbucks, která má v Praze devět provozoven. Při zběžném pohledu na ceník je Gloria Jean's levnější. Například malé capuccino stojí na Klárově 49 korun, u Starbucks na Václavském náměstí je to 75 korun. U malého espressa je to 35 Kč versus 45 Kč. České kavárny australského řetězce provozuje společnost H.A.M. Gastro Czech, kterou ze dvou třetin vlastní prodejce nábytku Asko. Licence pro český trh je výhradní, podle Plzákové ji však může H.A.M Gastro udělit jako takzvaný master franšízant třetím subjektům.

Gloria Jean's Coffees patří k největším světovým kavárenským řetězcům. Kávu do svých 900 provozoven dodává z pražírny v Sydney, všichni zaměstnanci bez ohledu na zařazení musejí absolvovat školení o přípravě kávy. Stejně jako ostatní řetězce i Australané hovoří o své kávě jako o nejlepší na světě.

Všechny kavárny řetězce mají řadu společných prvků, například grafiky na zdi nebo kulaté stolky, design se však zároveň přizpůsobuje místním podmínkám. Klárovský podnik odkazuje na středoevropskou kavárenskou tradici například velkými křesly.

Specializované kavárenské řetězce zavítaly ve větší míře na český trh teprve v posledních letech, krize však jejich nástup utlumila. Kavárny Gloria Jean's budou v Česku soutěžit například s Costa Coffee (šest provozoven) a Coffee Heaven (15).

Starbucks a Costa Coffee otevřely první kavárny v ČR loni, polská firma Coffee Heaven naopak kvůli krizi loni oznámila zavření několika kaváren mimo hlavní město. Do konkurenčního boje se zapojila také česká firma Emporio Café, která má v ČR 12 kaváren, z toho osm v Praze, nebo společnost Coffee&Co s 19 kavárnami v devíti městech.

Útok na kavárenský trh oznámil také hamburgerový řetězec McDonald's, který nedávno otevřel ve své restauraci v Průhonicích první kavárenský koutek.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.