8. prosince 2010 10:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trh operačních systému se zachvěje. Google vypustí 'webové počítače'

google | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy google | foto: Lidovky.cz

PRAHA První počítače pracující na systému Chrome od amerického gigantu Google půjdou do prodeje v polovině příštího roku a v USA budou mít na dva roky bezplatné připojení na síť od operátora Verizon Wireless. Uvedl to Google na dnešní prezentaci v San Francisku. V bitvě mezi rivaly Microsoftem a Apple se tak otevře nová fronta.

Notebooky s Chrome budou stavěné pro aktivity točící se kolem internetu, kdy uživatel pracuje s webovými aplikacemi místo toho, aby si software do počítače stahoval.

Google novinku podpoří prodejnou Chrome Store, kterou otevřel s pětistovkou her, zpravodajských a dalších aplikací. Chrome má Googlu zajistit silnější pozici v další generaci internetové zábavy. Chrome Store bude prodávat i jiné aplikace, například zpravodajství od National Public Radio či listu New York Times.

Manažeři Googlu na tiskové konferenci také řekli, že internetový prohlížeč Chrome Internet již má 120 milionů uživatelů. Ještě v květnu to bylo 70 milionů lidí. Akcie Googlu během prezentace vzrostly o dvě procenta.

Rival Apple v říjnu oznámil, že otevře i prodejnu aplikací pro své počítače Macintosh. Pokouší se tak zopakovat úspěch s aplikacemi, které prodává pro mobilní telefony iPhone. Prodejna pro Macintoshe se zřejmě spustí na začátku příštího roku, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz