Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmy budou propouštět. Vize jsou temné

Úřad práce (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Čeští zaměstnavatelé tvrdí, že v následujících třech měsících budou spíše propouštět než nabírat. Budoucnost vidí temněji než firmy v Německu, Polsku, Rakousku i na Slovensku.

Jak očekáváte, že se změní počet vašich zaměstnanců do konce června? Devět procent firem, kterým byla položena tato otázka, očekává pokles. Šest procent oslovených odhaduje růst počtu zaměstnanců. Naprostá většina přitom odpověděla, že počet zaměstnanců se měnit nebude. Index trhu práce pro druhé čtvrtletí letošního roku má proto hodnotu „-3“ , což personální agentura Manpower, která průzkum pořádá, označuje jako „mírně negativní“ či „pesimistický“ výsledek.

ČTĚTE TAKÉ:

Index trhu práce přitom zohledňuje spíše náladu firem než „tvrdá“ data, protože se neptá na počty nabíraných či propouštěných zaměstnanců. Tohoto průzkumu se účastní 751 firem v České republice z různých odvětví a samotný index trhu práce se počítá ve 41 zemích. Česko je přitom jedna z pouhých šesti zemí, které hlásí negativní výhled. Dalšími jsou Irsko, Itálie, Maďarsko, Řecko a Španělsko, I bezprostředně sousedící země vykázaly ve stejném průzkumu zcela odlišnou náladu. Slovensko, Rakousko, Polsko a hlavně Německo vykázaly pozitivní hodnoty.

„Jsme tak ve stejné skupině se zeměmi, které trápí krize,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka firmy Manpower, a dodala, že jde pravděpodobně o český rys být pesimistický. Jiří Halbrštát, marketingový manažer, nabídl jako vysvětlení zprávu, že Německo bude omezovat český import, což by zasáhlo českou ekonomiku, která je na Německu závislá.

Energetika táhne

Index trhu práce se zabývá i jednotlivými odvětvími v České republice. Překvapivě nejpozitivnější výsledky hlásí kategorie, do které spadá státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura. „V tomto případě jde předevšímosoukromé kliniky, do kterých jdou velké investice a nabírají lidi,“ vysvětlil Halbrštát. Dále se má podle průzkumu nabírat i v energetice. Důvodem je podle manažerů z Manpoweru větší liberalizace trhu s elektřinou, díky které se objevují nové firmy, jež budují nové týmy.

Obecně pak o práci nemusí mít strach již tradičně zejména počítačoví specialisté a to prakticky jakéhokoliv zaměření.

INFOGRAFIKA: Firmy plánují propouštět

České firmy plánují letos spíše propouštět

České firmy plánují letos spíše propouštět

Naopak největší pravděpodobnost propouštění je v odvětvích, jako jsou finance, pojištění a služby, a také ve stavebnictví, ubytování a stravování. Paradoxně jde o firmy, které na jaře obyčejně zažívají sezonní oživení. „V těchto oborech jsou daleko opatrnější, a budou proto opatrněji i nabírat,“ vysvětluje Jaroslava Rezlerová. Nejpesimističtějším regionem se staly Čechy, které jsou na tom hůře než Morava.

 Vysvětlením může být, že Moravu v náborových aktivitách táhne nahoru Brno, které na rozdíl od Prahy nefiguruje jako samostatná kategorie.

Firmy mají nereálné požadavky

Personálněporadenská společnost Hudson si vypracovala podobný průzkum mezi 80 firmami, které jsou zaměřeny na takzvané „kancelářské“ profese. Došla k závěru, že většina firem v ČR neplánuje snižování počtu zaměstnanců. Podniky podle průzkumu nově přemýšlejí, jak lépe využít potenciál ve stávajících zaměstnancích či jak zkvalitnit nábor nových pracovníků.

Zaměstnavatelé mají podle firmy Hudson problém najít kvalitní kandidáty. Jen sedm procent respondentů uvedlo, že kvalita kandidátů je vysoká, a nikdo neuvedl, že je velmi vysoká. To podle firmy odráží situaci, kdy firmy mají často nereálné požadavky na nové zaměstnance.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...