Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trh práce neožije, firmy čekají pokles zakázek

Nešťastný muž - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nešťastný muž - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Trh práce se v tomto ani v příštím roce neoživí, zakázky letos mírně klesnou. Investice se zvýší, ale jsou stále na nízké úrovni. Vyplývá to z červnového průzkumu Svazu průmyslu a dopravy mezi téměř dvěma stovkami členských firem. Výsledky podniků a ekonomiky nedávají podle nich prostor pro výraznější nárůst mezd.

Podniky očekávají v letošním a příštím roce růst mezd pod dvěma procenty.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro letošek jej odhadují na 1,67 procenta, pro příští rok na 1,41 procenta, což je mírně nad odhadem z prvního čtvrtletí. "Firmy vývoj příštích měsíců nevidí příliš optimisticky. Šetření ukázalo mírné zhoršení očekávání vývoje zaměstnanosti či zakázek. Nezlepšilo se ani podnikatelské prostředí," uvedl svaz.

Firmy očekávají mírný pokles či stagnaci zaměstnanosti

Očekávaný letošní pokles zaměstnanosti o 1,1 procenta je nejnižší předpokládaná hodnota pro rok 2012 za poslední rok a půl. Ani pro rok příští se však očekávání respondentů neobrátilo ke kladným číslům. Podniky předpokládají další mírný pokles či stagnaci (meziroční pokles zaměstnanosti o 0,16 procenta).

Firmy očekávají ve zbytku tohoto roku růst investičních výdajů o necelých šest procent. Investiční aktivita tak zůstává nízká a některé investice jsou odkládány. Brzdí je nejistota ohledně budoucí poptávky, jejich nízká návratnost a nedostatek vlastních finančních zdrojů. Firmy ale věří v uklidnění trhů v příštím roce, takže by se investiční aktivita měla mírně obnovit. V následujících 12 měsících předpovídají meziroční růst investičních výdajů o deset procent.

PŘEČTĚTE SI:

Poptávka slábne a roste konkurence

Řada faktorů ovlivňujících růst se ale stále spíše zhoršuje. Tuzemská poptávka zůstává slabá a zhoršila se i poptávka ze zahraničí. "Slabá poptávka, růst cen energetických vstupů a růst konkurence tlačí na větší efektivnost firem, ale některé faktory jako rostoucí ceny energie či špatná kvalita podnikatelského prostředí pozici podniků v mezinárodní konkurenci ztěžují," upozornil svaz.

V porovnání s druhým čtvrtletím očekávají podniky ve druhé polovině roku mírný pokles zakázek. Proti předchozímu roku jde ale již o výrazný pokles očekávání, který prý odráží reálný vývoj v domácí ekonomice i v eurozóně.

Využití výrobních kapacit se v červnu proti hodnotám na přelomu roku, kdy bylo pod 80 procenty, zvýšilo na 83,2 procenta. Přestože je mírně pod hodnotami z poloviny loňského roku, jde stále o standardní hodnoty. Navíc podle dat Eurostatu je ve druhém čtvrtletí mírně nad průměrem EU.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...