Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trh s mobilními telefony je pozvolna na vzestupu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Tomáš Němeček, Lidové noviny

SAN FRANCISCO Trh mobilní komunikace v prvním pololetí zastavil pokles a začíná znovu růst. Uvedla to konzultační společnost iSuppli. Prodej mobilních telefonů se podle ní ve druhém čtvrtletí zvýšil o téměř pět procent, což byl první mezičtvrtletní růst za posledních devět měsíců.

V celém světě se od dubna do června podle iSuppli prodalo asi 265 milionů mobilních telefonů, což znamená proti prvnímu čtvrtletí vzestup o 4,7 procenta. Meziročně je to ale stále ještě pokles o 15,1 procenta. Nejlépe si během druhého čtvrtletí vedly trhz na Blízkém východě a v zemích Latinské Ameriky.

"Trh mobilních telefonů se přiblížil dnu. Ale zaznamenali jsme více objednávek a pět největších výrobců už předpovídá růst," uvedla analytička Tina Tengová z iSuupli.dodala. Zásoby neprodaných přístrojů se navíc snižují a montážní závody pracují s využitím více kapacit.

Za celý letošní rok by se mělo prodat asi 1,1 miliardy mobilních telefonů, což by byl proti loňsku pokles o 9,9 procenta. Bude to znamenat i první celoroční pokles za posledních osm let.

Všeobecné zlepšení na trhu ale podle iSuppli nastane ve druhém pololetí. Ve třetím čtvrtletí by se mělo prodat asi o šest procent mobilních přístrojů více než ve druhém čtvrtletí, zatímco ve čtvrtém čtvrtletí proti třetímu se má prodej podle odhadů zvýšit o 8,3 procenta.

Největším hráčem na trhu zůstává finská Nokia, která ve druhém čtvrtletí prodala 103,2 milionu přístrojů. Meziročně to byl pokles o 15,4 procenta.

Na vině je z části rostoucí konkurence takzvaných chytrých telefonů z produkce konkurenčních firem Samsung, Research in Motion a Apple.

Nejlépe si v meziročním srovnání ve druhém čtvrtletí vedla jihokorejská společnost Samsung, které celkově patří druhé místo mezi výrobci mobilních přístrojů. Samsung zvýšil prodej o 14,4 procenta na 52,3 milionu kusů, z části díky nové výrobní řadě telefonů. Třetí místo mezi výrobci patří další jihokorejské společnosti LG Electronics, čtvrtá je americká Motorola a pátý Sony Ericsson.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...