Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zájezdový byznys sevřel strach. Spadne o 20 procent, tvrdí šéf Exim Tours Nasr

Lidé donesli na tuniskou pláž květiny za padlé oběti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé donesli na tuniskou pláž květiny za padlé oběti. | foto: Reuters

PRAHA Trh se zájezdy se letos v Česku kvůli dopadům uprchlické krize a obavám lidí z cest do některých zemí propadne o 20 procent. Odhaduje to šéf největší tuzemské cestovní kanceláře Exim Tours Ferid Nasr. Podle něj pokles vyplývá i z kapacit nasmlouvaných charterových letů na léto.

Letošní letní sezóna bude první, která bude bez „last minute“ zájezdů. „Trh půjde dolů, můj odhad je minimálně o 20 procent meziročně,“ uvedl Nasr.

Cestovní kancelář omezila na léto nabídku dovolených do Turecka, Tuniska, Egypta a části řeckých ostrovů o 50 procent. Řada evropských destinací jako je Španělsko, zejména Mallorka, Itálie a Bulharsko přitom hlásí již nyní až 80 procentní vyprodanost hotelových kapacit na hlavní sezónu. Loni to bylo v tuto část roku 40 procent.

„Sezóna bude letos bez last minute zájezdů. Ani zájezdy ‚na poslední chvíli‘ do Turecka či Tuniska nebudou, protože jsme omezeni kapacitou,“ dodal Nasr. Češi přitom podle něj v letošním roce s koupí zájezdů vyčkávají právě až na léto.

Exim tours letos výrazně navýšila nabídku leteckých zájezdů do Itálie a Španělska. Desetkrát se zvýšila nabídka zájezdů vlastní dopravou do Rakouska, Itálie, Maďarska a Slovenska. „Máme obrovský nárůst poptávky u zájezdů autem. Pro nás ani pro klienta to ale není satisfakce,“ dodal ředitel.

Zájezdy za 20 miliard

Podle Nasra je u tohoto typu zájezdů přidaná hodnota cestovní kanceláře a tím i marže minimální. Také u klientů, kteří často již nemají jinou možnost jak se dostat na dovolenou, je spokojenost s touto dovolenou nižší.

Letecká společnost Travel Service letos rozšíří flotilu o zapůjčený dálkový letoun Airbus A330 s kapacitou téměř 350 míst. Ten bude od října nasazen na lince do Dubaje. Kancelář sice jednala s aerolinkami o možném využití tohoto letounu na jiných trasách, podle Nasra ale tuzemský trh není schopný takto velké letadlo, na linkách např. do Karibiku, uživit.

Tuzemské cestovní kanceláře prodají ročně zájezdy v hodnotě zhruba 20 miliard korun.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...