12. října 2011 15:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trhy jsou klidné, Evropa si poradí i bez Slováků

Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | foto: Reuters

LONDÝN Západoevropské akcie smazaly všechny ranní ztráty a vrátily se k růstu. Z trhu zmizela nervozita po zamítavém hlasování o zvýšení pravomocí Evropského fondu finanční stability (EFSF) ve slovenském parlamentu a překážkou už nejsou ani slabší hospodářské výsledky americké společnosti Alcoa.

Částečně pomohla statistika, která ukázala nečekaně silný růst průmyslové výroby v eurozóně.

Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po poledni vykazoval růst o 1,1 procenta a pohyboval se těsně nad hranicí 972 bodů. Ráno asi jedno procento ztrácel. Od začátku roku je index pořád ve ztrátě, která dosahuje kolem 14 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

"Trhy samozřejmě stále věří v komplexní plán, jak vyřešit dluhovou krizi v eurozóně. To by mohlo trhu dál pomáhat i v nejbližších měsících," uvedl šéf výzkumu ve finančním ústavu BNP Paribas Philippe Gijsels.

Alcoa ve třetím čtvrtletí zvýšila tržby i zisk, jejich růst byl ale slabší, než se čekalo. Investoři se proto začali obávat, že zpomalení tempa růstu globální ekonomiky nepříznivě ovlivní hospodaření firem. Obavy ale později odezněly.

EURO STOUPÁ

Euro se dnes vyšplhalo na téměř měsíční maximum vůči americkému dolaru i japonskému jenu díky nadějím, že Slovensko nakonec schválí posílení pravomocí záchranného fondu eurozóny (EFSF). Jednotná evropská měna dnes vůči dolaru stoupla o více než procento na 1,3816 USD. To představuje její nejvyšší úroveň od 16. září. Vůči jenu posílila téměř o dvě procenta na 106,5 JPY, nejvýše od 15. září, napsala agentura Reuters.

Eurozóna si poradí i bez Slováků
Slovenský parlament v úterý podle očekávání neschválil posílení pravomocí EFSF. Slovensko se tak stalo jedinou zemí eurozóny, která záměr odmítla.

Slováci ale jednají o náhradním termínu hlasování a předpokládá se, že napodruhé by parlament záchranný fond mohl podpořit. Část analytiků ale tvrdí, že eurozóna by si poradila i bez Slováků.

Úvěrová kapacita EFSF se nyní pohybuje kolem 250 miliard eur, eurozóna se ji ale snaží zvýšit na 440 miliard eur (asi 10,9 bilionu Kč). Na 440 miliardách eur jsou nyní pouze garance za úvěry, které může EFSF poskytovat. Garance by se měly zvýšit až na 780 miliard eur, spekuluje se ale, že by bylo vhodné zvýšit je mnohem víc.

Hlavní index evropských akcií je nyní na zhruba pětitýdenním maximu. Od začátku roku má ale pořád ztrátu, která je výsledkem obav ze státního bankrotu Řecka. Právě záchranný fond EFSF má pomoci stabilizovat situaci v eurozóně a vrátit na trh důvěru.

Lidovky.cz, ČTK