27. srpna 2013 13:36, aktualizováno  13:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy nemají jednotný směr

Investice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Uplynulý týden nepřinesl zásadnější změnu akciových trhů. Úvodní mírný pokles vystřídal v závěru týdne pozitivní vývoj, který pro většinu akciových indexů znamenal v mezitýdenním srovnání růstové hodnoty. Celkový trend tak udržuje svůj prorůstový charakter, ačkoli s nižší pozitivní dynamikou.

 Mezi hlavní události patřil zápis z posledního zasedání Americké centrální banky. Jednotliví členové Fedu jsou nakloněni ukončení expanzivního programu odkupu dluhopisů, ale v případě, kdy makroekonomická data potvrdí solidní stav americké ekonomiky. Investoři pak tyto informace využili jako důvod pro nákupy akciových titulů, jelikož bezprostředně tlumí obavy z možné změny v politice Fedu.

Přesto nadále převládá situace, kdy pozitivní údaje mohou ve výsledku na akciových trzích znamenat důvod pro pokles a ziskové realizace.

Na domácím trhuvminulém týdnu přinesly výsledky společnosti NWR a Philip Morris ČR.

V prvním případě měly na chování akcií hospodářské výsledky spíše pozitivní dopad, ačkoli jejich další rozbor prokázal, že společnost NWR nemusí dostát svým úvěrovým závazkům v současné podobě splatností a výše úroků nákladů.

Akcie tabákové společnosti pak na své výsledky reagovaly dočasným poklesem. Nejzajímavější vývoj ale proběhl u akcií společnosti CETV, když titul v rámci týdenního srovnání zpevnil okolo 25 %.

Jako důvod pro takový vývoj posloužil odchod stávajícího šéfa společnosti A. Sarbu.
 Tento týden nás kromě makroekonomických dat čekají také výsledky společností na domácí burze, konkrétně od společností VIG, Fortuna, Orco a Pegas. Obecně by pak na úrovni převládajícího vývoje nemělo dojít k žádné změně.

Jan Korb, makléř Patria Direct