3. prosince 2013 10:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy rostou třetí měsíc v řadě

Růst akcií, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růst akcií, ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Vývoj akciových trhů v minulém týdnu přinesl celkově pozitivní vývoj, který pro většinu akciových indexů znamenal růstový posun už třetí měsíc v řadě. Souhrnný index, který sdružuje většinu předních světových akciových indexů, zpevnil za poslední tři měsíce od září o 4,82 %, 3,83 % a 1,6 %.

V rámci tohoto vývoje pak například indexy v USA vytvářejí nová historická maxima, podobně jako německý index DAX.

Tento trend je pak výsledkem probíhajících podpůrných politik centrálních bank, které udržují aktivní stimulační opatření. Minimální úrokové sazby na mezibankovním trhu a případně programy odkupu aktiv přispívají k poklesu hodnoceného rizika a růstu poptávky po rizikovějších aktivech, jako jsou právě akcie. Navíc ohodnocení akcií minimálně na úrovni vytvořených zisků odpovídá současným cenovým úrovním ve smyslu dlouhodobých průměrů a nenaznačují situaci, která by vyvolávala otázky ohledně případného nadhodnocení nebo dokonce „cenové bubliny“.

Zřejmě větší riziko může z hlediska udržitelnosti růstu představovat charakter aktuálního vývoje, který má plynulé jednostranné směřování. Z technického hlediska by tak mohlo být důvodem pro budoucí ziskovou realizaci a nutnou korekci. Jako spouštěcí faktor by mohlo posloužit například uskutečnění plánovaného utlumení programů centrálních bank nebo událost zvyšující rizikové vnímání, například obnovené jednání o dluhovém stropu na začátku příštího roku.

Z událostí v minulém týdnu mělo především na ceny ropy vliv rozhodnutí o zmírnění embarga proti Iránu, což přineslo pokles ceny amerického typu ropy k hladině 92 USD za barel, nejnižším úrovním od června letošního roku. Současné prostředí pak prohlubuje ztráty na zlatě, když se jeho cena dále přiblížila k úrovni 1200 USD za troyskou unci (hodnoty z přelomu června a července a zároveň minima od srpna 2010).

Jan Korb, makléř, Patria Direct

Najdete na Lidovky.cz