7. srpna 2011 15:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trhy zneklidní. Česka se to ale přímo nedotkne

České bankovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České bankovky | foto: Shutterstock

PRAHA Sobotní historicky první zhoršení amerického ratingu způsobí v pondělí neklid na finančních trzích, ale nebude mít podle ekonomů bezprostřední dopad na české hospodářství. Ten by nastal až v případě, pokud by chaos na trzích zhoršil celkovou situaci v globální ekonomice, řekl hlavní analytik Patria Finance David Marek.

"Krátce po zhoršení ratingu, tedy v pondělí, vzroste chaos a nejistota. To je jediné, s čím mohou všichni počítat na sto procent. Po celém světě budou reagovat všichni, od penzijních fondů přes pojišťovny až po centrální banky," uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Díky tomu, že změna ratingu přišla dle evropského času až o víkendu, trhy mají čas na rozmyšlenou a jejich první reakce nemusí být tak velká, dodal.

Šance uniknout recesi ještě je

Návrat globální ekonomiky do recese je podle Marka nyní pravděpodobnější než před několika měsíci, ale stále je prý šance, že mu svět unikne. "Je fakt, že v posledních dnech převažovaly negativní zprávy," podotkl.

Agentura Standard & Poor´s snížila počátkem víkendu nejvyšší americký rating AAA o jeden stupeň na AA+ a upozornila, že je připravena na jeho další zhoršení. Agentura to odůvodnila neúnosným růstem amerického státního dluhu za poslední roky a neschopností politických vůdců dohodnout se na dlouhodobém řešení alarmujícího vývoje.

ČTĚTE O SNÍŽENÍ RATINGU:

Americké státní dluhopisy tak už nejsou tou nejbezpečnější myslitelnou investicí. V každém případě je podle Pikory jasné, že poroste averze k riziku a strach z amerických aktiv. Dolar by proto měl vůči většině měn oslabit, výnosy amerických dluhopisů vzrůst, úrokové sazby na mezibankovních trzích by také měly stoupnout a naopak klesnout by měly akcie.

Burza, ilustrační foto

Strach z rizika by měl vést k tomu, že velmi mírně vzrostou úrokové sazby po celém světě od mezibankovních sazeb typu LIBOR přes hypotéky až po leasingové úvěry. Banky budou nejspíš při úvěrování ještě více obezřetné.

Postižena bude většina světa. Najdou se však i výjimky, jako je třeba Švýcarsko, poznamenal Pikora.

Křišťálová lupa 2011
ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.