Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trhy zneklidní. Česka se to ale přímo nedotkne

České bankovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České bankovky | foto: Shutterstock

PRAHA Sobotní historicky první zhoršení amerického ratingu způsobí v pondělí neklid na finančních trzích, ale nebude mít podle ekonomů bezprostřední dopad na české hospodářství. Ten by nastal až v případě, pokud by chaos na trzích zhoršil celkovou situaci v globální ekonomice, řekl hlavní analytik Patria Finance David Marek.

"Krátce po zhoršení ratingu, tedy v pondělí, vzroste chaos a nejistota. To je jediné, s čím mohou všichni počítat na sto procent. Po celém světě budou reagovat všichni, od penzijních fondů přes pojišťovny až po centrální banky," uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Díky tomu, že změna ratingu přišla dle evropského času až o víkendu, trhy mají čas na rozmyšlenou a jejich první reakce nemusí být tak velká, dodal.

Šance uniknout recesi ještě je

Návrat globální ekonomiky do recese je podle Marka nyní pravděpodobnější než před několika měsíci, ale stále je prý šance, že mu svět unikne. "Je fakt, že v posledních dnech převažovaly negativní zprávy," podotkl.

Agentura Standard & Poor´s snížila počátkem víkendu nejvyšší americký rating AAA o jeden stupeň na AA+ a upozornila, že je připravena na jeho další zhoršení. Agentura to odůvodnila neúnosným růstem amerického státního dluhu za poslední roky a neschopností politických vůdců dohodnout se na dlouhodobém řešení alarmujícího vývoje.

ČTĚTE O SNÍŽENÍ RATINGU:

Americké státní dluhopisy tak už nejsou tou nejbezpečnější myslitelnou investicí. V každém případě je podle Pikory jasné, že poroste averze k riziku a strach z amerických aktiv. Dolar by proto měl vůči většině měn oslabit, výnosy amerických dluhopisů vzrůst, úrokové sazby na mezibankovních trzích by také měly stoupnout a naopak klesnout by měly akcie.

Burza, ilustrační foto

Strach z rizika by měl vést k tomu, že velmi mírně vzrostou úrokové sazby po celém světě od mezibankovních sazeb typu LIBOR přes hypotéky až po leasingové úvěry. Banky budou nejspíš při úvěrování ještě více obezřetné.

Postižena bude většina světa. Najdou se však i výjimky, jako je třeba Švýcarsko, poznamenal Pikora.

Křišťálová lupa 2011
,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...