Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tři čtvrtiny internetových obchodů podvádějí, zjistila inspekce

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce loni zjistila různé závady v bezmála 70 procentech kontrolovaných internetových obchodů. Mezi nejčastější prohřešky patřilo například používání nekalých obchodních praktik.

Vyplývá to z výroční zprávy ČOI za rok 2009. ČOI loni provedla celkem 488 kontrol zaměřených na internetové obchody a závady zjistila v 338 případech. Internetoví obchodníci například nezveřejnili důležité údaje o možnosti odstoupit od smlouvy či uvedli nepravdivé údaje.

Výroční zpráva ČOI za rok 2009

Častým prohřeškem bylo také špatné informování zákazníků internetových obchodů o podmínkách reklamace vadných výrobků a neseznámení s cenou. Některé internetové obchody nevyřídily reklamaci v zákonem stanovené lhůtě.

ČOI bude kvůli zjištěným nedostatkům pokračovat v kontrolách internetových obchodů i letos. Například v lednu inspektoři našli závady ve více než polovině kontrolovaných internetových obchodů.

Obliba internetových obchodů v posledních letech v Česku rychle roste. Celkem Češi v loňském roce podle dřívějších odhadů mohli utratit v internetových obchodech rekordních 26 až 27 miliard korun. Za rok 2008 odborníci očekávali nárůst na zhruba 22 miliard.

Lidé na internetu pořizují především domácí spotřebiče, elektroniku a oblečení. Hlavním důvodem využití internetových obchodů je nejen obvykle nižší cena zboží, ale také pohodlí a úspora času.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...