5. dubna 2015 20:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tři měsíce, 55 zavřených restaurací. Čísla mě nepřekvapují, tvrdí šéf hygieniků

Zanedbané prostory podniků zveřejněné na inspektory ze Státní zemědělské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zanedbané prostory podniků zveřejněné na inspektory ze Státní zemědělské... | foto: potravinynapranyri.cz

PRAHA Sklad na záchodě, myší trus a plíseň. Státní zemědělská a potravinářská inspekce za tři měsíce kontrol zavřela už 55 provozoven. Číslo inspektory překvapilo. Šéf českých hygieniků překvapení mírní. „Ta čísla jsou srovnatelná s kontrolami hygieny,“ tvrdí Vladimír Valenta.

Už přes tři měsíce má Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) rozšířené pravomoci kontrolovat i restaurace, bary, rychlé občerstvení a vinotéky. Za tu dobu provedla už přes tři tisíce kontrol a zavřela 55 provozoven kvůli špatné hygieně. Navíc u jedné třetiny z nich zjistila nějaké pochybení.

Toto číslo překvapilo i samotné kontrolory. V roce 2013 totiž zavřeli tehdy rekordních 20 provozoven. „Zaskočilo nás to - velmi,“ řekl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Podobné číslo nečekal ani ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Předpokládal jsme závažná zjištění. Že to bude až v takovém rozsahu, jsem ale nečekal. Navíc u provozoven, které mají i dlouholetou tradici,“ tvrdí.

Hlavní hygienik České republiky Vladimír Valenta ale překvapený není. „Ta čísla jsou srovnatelná s našimi. Když porovnávám výsledky, které jsme měli v minulém roce, tak jsme udělali kolem 27 tisíc kontrol a zhruba ve 136 případech byla nařízena povinná sanitace a dezinfekce provozovny,“ popsal.

Zanedbané prostory podniků zveřejněné na inspektory ze Státní zemědělské...
Zanedbané prostory podniků zveřejněné na inspektory ze Státní zemědělské...

Samotnou spolupráci se zemědělskou inspekcí však vítá. „Čím víc bude prostředků, tím lépe,“ řekl Valenta. Podle něj navíc nebyla část nově zavřených provozoven pravděpodobně majiteli vůbec hlášená do evidence hygienické služby. „Je to zřejmě způsobeno i tím. V tom případě nám to musí SZPI nahlásit,“ říká. Hygienici však zatím podobné informace od svých kolegů nedostali.

Podle Asociace hotelů a restaurací České republiky jsou hygienické zákony i kontroly ve velkých restaurací a hotelích dostatečné. Problém může být s malými stánky a rychlým občerstvením. „Restaurace a hotelové restaurace byly kontrolovány naprosto pravidelně. Ve skutečnosti ale úplně pomíjeli rychlá občerstvení, stánky a podobně,“ míní ředitel asociace Václav Stárek.

Přísné předpisy

Hygiena v restauracích je podle něj ale na vysoké úrovni. „Systém, který tu mají vytvořený hygienici, je jeden z nejdokonalejších v Evropě,“ poukazuje Stárek. S tím souhlasí i hlavní hygienik, který tvrdí, že kontroly jsou dostatečné. „Je pravdou, že se nedostaneme každý rok do všech provozoven. Tolik lidí hygienická kontrola nemá,“ říká Valenta. V minulých letech jsme přišli téměř o 50 % personálních kapacit,“ zdůvodnil.

Podniky se kontrolují převážně podle velikosti. „Do hlavních a větších provozoven se dostaneme několikrát za rok, do menších tak jedenkrát za dva roky. Hygienická služba dělá v tomto ohledu maximum,“ stojí si za svým Valenta.

Kromě zavření podniku hrozí majitelům za nedostatečnou hygienu i citelná pokuta. Ta se může vyšplhat až na dva miliony korun.

Kontroly hygieniků v číslech

V roce 2014 bylo pracovníky krajských hygienických stanic provedeno celkem 27 104 úředních kontrol v 22 429 provozovnách. Hygienici v sektoru stravovacích služeb uložili za minulý rok celkem 2 702 sankcí v celkové výši 9 190 200 Kč

Za porušení povinností provozovatele v oblasti stravovacích služeb bylo nařízeno celkem 900 opatření, mezi které patří i 136 případů uzavření provozovny nebo pozastavení výkonu činnosti a v 189 případech byla nařízena povinná sanitace a dezinfekce provozovny.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

jzlJakub Zelenka

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)