Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tři pětiny dětí lžou na sociálních sítích o svém věku, nejčastěji kvůli registraci

Děti o svém věku na sociálních sítích lžou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti o svém věku na sociálních sítích lžou. | foto: Shutterstock

PRAHA Téměř tři pětiny dětí, které používají nějakou sociální síť, při zakládání svého profilu lhaly. Nejčastějším důvodem byla věková hranice nutná pro registraci, kvůli které 72 procent dětí muselo uvést vyšší věk. Více než třetina dětí odůvodnila uvádění nepravdivých informací tím, že tak chtěla chránit své bezpečí. Vyplynulo to z výzkumu pro Českou radu dětí a mládeže (ČRDM) mezi tisícovkou dětí od deseti do 18 let.

Hranice pro přístup dětí na sociální sítě bez souhlasu rodičů je 13 let. Nová unijní pravidla o ochraně osobních údajů (GDPR) ale umožňují členským zemím stanovit hranici v rozmezí 13 až 16 let a česká vláda ji chce zvýšit na 15 let, což ale řada expertů včetně České rady dětí a mládeže nedoporučuje.

Právě věková hranice byla nejčastěji důvodem lhaní při registraci na internet u dětí mladších 13 let.

Podle zjištění ČRDM jsou ale rodiče, minimálně z pohledu dětí, dobře informováni o zřizování profilů na sociálních sítích. Vždy nebo většinou o tom vědělo 89 procent rodičů. Z hlediska věku o tom byli nejčastěji informováni rodiče těch nejmladších od deseti do 12 let, kdy o zřizování účtu svých potomků na sociálních sítích vždy nebo většinou vědělo 94 procent rodičů. Ale i v nejstarší skupině dětí, 16 až 18 let, měla o tom povědomí většina rodičů, konkrétně 88 procent.

Děti si jsou rizik vědomy, s věkem přibývá obav krádeže peněz

Rada dětí a mládeže ve výzkumu rovněž zjišťovala, jak děti vnímají obecné nebezpečí na internetu. To, že jeho používání může být nebezpečné, si přitom uvědomuje 87 procent dětí. „Můžeme konstatovat, že o rizicích na internetu je nějak informována takřka celá populace dětí starších deseti let, nad 13 let je taková neinformovanost výjimečná,“ uvedla ČRDM. Jako největší riziko na internetu dětí vnímají to, že neví, s kým se na něm ve skutečnosti baví, a že někdo může zneužít jejich fotografie či videa nebo na nich lákat osobní informace. Rizikem je podle dětí i to, že jim někdo může na internetu vyhrožovat, může je po internetu pronásledovat nebo je může okrást při placení přes internet.

„Vnímání jednotlivých rizik v dílčích tříletých věkových skupinách je velmi obdobné. Jediné riziko, jehož váha s věkem výrazně narůstá, je uvědomění si možnosti okradení při platbě přes internet,“ uvedla rada dětí a mládeže.

Čtyři z pěti dětí podle ní uvedly, že se o rizicích na internetu baví ve škole. Dalším nejčastějším zdrojem informací jsou rodiče, se kterými se o této problematice baví 63 procent dětí, nejčastěji ale ty mladší. Děti nejstarší věkové skupiny si o nich častou čtou na internetu nebo o tom viděly pořad v televizi.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Děti o svém věku na sociálních sítích lžou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Děti o svém věku na sociálních sítích lžou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Děti o svém věku na sociálních sítích lžou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.