12. října 2010 16:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tři významné banky chtějí opustit Maďarsko, vadí jim mimořádná daň

Budapešť | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budapešť | foto: Shutterstock

BUDAPEŠŤ Tři bankovní domy údajně zvažují odchod z Maďarska, protože jim vadí mimořádná daň, kterou na zisky finančních domů uvalila maďarská vláda. Napsal to maďarský list Népszava, který ale neuvedl žádný zdroj svých informací. Maďarská centrální banka, bankovní asociace a několik bank zprávu tisku popřely.

Víceguvernérka centrální banky Júlia Királyová prohlásila, že centrální banka nemá žádné informace o takovém plánu. Připouští však, že daň bude mít na bankovní sektor vliv. "Řekli jsme o bankovní dani, že může (omezit) schopnost domácích bank přilákat kapitál," uvedla.

Maďarská vláda uvalila na finanční sektor speciální daň ve výši 200 miliard forintů (asi 18 miliard Kč). Daň platí v letošním a příštím roce a Maďaři si chtějí s její pomocí vylepšit stav rozpočtu.

Z předních zahraničních bank na maďarském trhu působí rakouské Raiffeisen a Erste, italské UniCredit a Intesa Sanpaolo, belgická KBC a německá Bayerische Landesbank.

"Maďarsko je pro banku Intesa Sanpaolo strategickou zemí. Banka je důvěryhodným dlouhodobým investorem a potvrzuje své závazky v Maďarsku," uvedla dnes mluvčí této banky. Stejně se vyjádřila UniCredit. "Plány UniCredit v Maďarsku se nezměnily a neuvažujeme o odchodu ze země kvůli bankovní dani," řekla mluvčí banky agentuře Reuters.

Odchod bank neočekává ani mluvčí maďarské bankovní asociace János Müller.

"Ředitel Erste Bank včera poskytl rozhovor a kromě toho, že vyjádřil vážné obavy z výše bankovní daně, uvedl, že Erste neplánuje odchod z Maďarska, protože ho považuje za domácí trh," dodal. "Pokud jde o jiné zahraniční banky, můžeme v nejbližší době očekávat, že zachovají své operace v Maďarsku a budou plnit své závazky."

List ve své zprávě neuvedl název ani jedné z bank, o kterých se v souvislosti s údajně chystaným odchodem zmiňuje. Napsal však, že podle velikosti jejich bilance nejsou zmíněné banky příliš daleko za největší maďarskou bankou OTP.

Maďarská vláda uvalila na finanční sektor speciální daň ve výši 200 miliard forintů (asi 18 miliard Kč). Daň platí v letošním a příštím roce a Maďaři si chtějí s její pomocí vylepšit stav rozpočtu.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚDRŽBÁŘ ELEKTRONICKÝCH ZAŘÍZENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč