Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Třicet let práce pro Nokii, a žádný vděk

Olli-Pekka Kallasvuo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olli-Pekka Kallasvuo | foto: Reprofoto

Přesně tři dekády pracoval pro finského výrobce mobilních telefonů Olli-Pekka Kallasvuo. Pro něj osobně to znamená víc než polovina života, dokonce svou současnou ženu potkal v práci. Ursula Raninová je bývalá právnička Nokie.

Během své dlouholeté kariéry vystoupal až na pozici generálního ředitele, do které byl jmenován v roce 2006. V té době byla Nokia na vrcholu. Každý používal její telefony a nebyl problém si od kohokoliv půjčit nabíječku na výrobky její značky.

Během jeho čtyřletého působení se ale všechno změnilo. Přišly telefony s dotykovými obrazovkami a Nokia najednou nedokázala držet krok a přicházet s vlastními nápady.

Když šéfuje oživlá pohroma

Těžké problémy a rozpolcenost zažívala i s operačními systémy svých telefonů. Využívala jich hned několik, čímž mátla své zákazníky a sama prodělávala peníze na drahém vývoji.

Stejně tak nedokázala využít potenciálu firmy, která prodává nejvíc mobilů na světě. Přestože Nokia měla a má vlastní obchod, na kterém lze dokupovat software, málokdo ho využíval.

Na internetu navíc koluje historka, že telefony s dotykovými obrazovkami a možností stáhnout si do nich rozličné programy, které začala prodávat americká společnost Apple a zcela s nimi změnila trh s mobilními telefony, původně vyvíjela Nokia. Právě Olli-Pekka měl tento projekt zastavit, protože pro něj neviděl žádnou cílovou skupinu.

Nokia Mapy

Olli-Pekkovy výsledky ale nijak neoslovily akcionáře společnosti. Představenstvo se podle svých slov rozhodlo dát firmě nový "impulz". Poprvé v její více než stoleté historii dosadilo na pozici generálního ředitele člověka, který není z Finska.

Olli-Pekka tak loni na podzim skončil po čtyřech letech působení ve funkci šéfa Nokie. Skutečný rozměr problémů vyplouvá na povrch až nyní. Firma ztrácí na prodejích, tržbách i čistém zisku. Nový šéf má co dělat, aby se bývalý finský výstavní štít nerozpadl a patriotičtí Finové nezačali společnost v houfech opouštět.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...