12. ledna 2010 11:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Třídní nenávist trvá, ani krize šéfy se zaměstnanci a odbory nesemknula

odbory, stávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy odbory, stávka | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Globální ekonomická krize příliš nesemknula vedení českých firem se zaměstnanci a s odbory. Vyplývá to z průzkumu Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE), který má ČTK dispozici. Průzkum ale naznačil, že vedoucí pracovníci českých firem nyní vidí u svých zaměstnanců větší zájem o dění ve firmě a větší snahu podpořit inovace a úspěch společnosti.

Více než v polovině podniků je cítit větší loajalita zaměstnanců k firmě, i když v převážné míře jde o posun "mírný" a jenom osm procent manažerů tento růst sounáležitosti se zaměstnavatelem hodnotí jako "výrazné zlepšení".

Zřejmě obava ze ztráty zaměstnání vedla k tomu, že 61 procent vedoucích pracovníků hlásilo větší nebo menší růst zájmu zaměstnanců o firmu a její budoucnost.

Větší ochotu přispět k prosperitě firmy například účastí na inovačních procesech nebo vlastními inovačními přístupy vidí u zaměstnanců manažeři ve 40 procentech společností. "Tento rozpor jsme při formulaci dotazů do jisté míry očekávali," uvedla vedoucí katedry podnikové ekonomiky na VŠE Eva Kislingerová. Podle ní jsou manažeři mnohdy přesvědčeni, že zaměstnanci se o společnost zajímají pouze z obavy o ztrátu svých jistot.

Vůbec spolu nemluví
To se odráží i v názorech českých manažerů na vývoj vztahů se zaměstnanci a odbory. Drtivá většina je přesvědčena, že se v této oblasti v podstatě nic nestalo a krize ji nijak neovlivnila. Podle Kislingerové průzkum odhalil, že uvnitř společností spolu jednotlivé skupiny v rozhodovacích a ve výkonných pozicích vlastně vůbec nemluví.

Průzkum se uskutečnil na přelomu listopadu a prosince loňského roku. Odpověděl v něm vzorek téměř 150 firem, které velikostí, regionálním rozložením, počtem zaměstnanců a dalšími faktoru reprezentují rozložení výrobní sféry ČR. Jde o třetí vlnu obdobného zkoumání, předchozí se uskutečnily v dubnu a v červenci 2009.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!