Diskuse k článku: Třídní nenávist trvá, ani krize šéfy se zaměstnanci a odbory nesemknula

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 4
  • Poslední: 13.1.2010 5:54
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
F. Kusák 12.1.2010 11:51

Beztřídní společnost

Myslet si, že zaniknou antagonistické vztahy mezi top managery a majiteli na straně jedné a zaměstnanci na straně druhé je to samé, jako věřit v beztřídní marxistickou společnost. Jsem přesvědčen, že dokonce určité napětí je v řadě firmách záměrně vytvářeno s naivní představou, že se tím zvyšuje pracovní výkon. Myslím, že jsme se ocitli v kapitalistické společnosti bez předchozího vývoje, bez určité etiky a s deformovanými hodnotami, kdy mít více peněz znamená mít lepší život a být tzv. lepším člověkem. Proč jinak by ti "úspěšnější" nazývali ty ostatní jako "MČČ" nebo plebs. Naivní šéfové si myslí, že když zaměstnanec drží hubu tak ho má raději nebo je více loajální. Vše je dáno strachem nebo osobním přístupem: "nehas, co tě nepálí", ale ve skrytu duše je v něm obrovská nenávist, pramenící z jeho ponížení. Neříkám, že to tak funguje všude, vyjímky jistě existují, pokud jsou majitelé či šéfové moudří. Těch je však velmi málo. Můžeme to vidět všude kolem nás, jak roste agresivita lidí, nenávist a závist a naivní levicovost - blouznivá víra, že návrat starého režimu by něco změnil. Zapomínají, že tento režim byl komplexním systémem zahrnující třetinu světa, a že k humanizmu a demokracii měl nekonečně daleko.

Nezbývá  tedy, než s kapitalizmem bojovat, zlepšovat ho a humanizovat. Kdo si myslí, že se zlepší sám je velmi naivní.

J. Balcar 12.1.2010 12:45

Re: Beztřídní společnost

Nevím, jestli jsem Vám dobře porozuměl. Zaměstnavatel ponižuje zaměstnace tím, že jej zaměstnává? Nebo snad naznačujete, že by měli pracovníci mluvit do řízení podniku? Jako Štěch, táta odborářů? Vždyť dnes si může každý vybrat, čím chce být. Jestli zaměstnacem, živnostníkem, nebo zaměstnavatelem. Denně jsem toho svědkem.

F. Kusák 12.1.2010 23:47

Re: Beztřídní společnost

Mluvit nikoliv, to by byl jistě nesmysl připomínající volby ředitelů na sklonku komunizmu. Nesnažte se mě ale namluvit, že kapitalizmus je něco humáního. Je to pudové a dravé chování většiny lidí. Bohužel však přirozené a snaha nahradit jej zázračným systémem skončila vždy historickým fiaskem. Jedinným řešením je vytvářet přijatelné a vyvážené vztahy mezi, jak Němci říkají mezi Arbeitgeber a Arbeitnehmer. A jestli si myslíte, že vytvořit fungující firmu stačí jen chtít, bez potřebných peněz, štěstí a buldočích vlastností, pak nevíte, o čem  vlastně mluvíte.

Ale nic ve zlém.

J. Balcar 13.1.2010 5:54

Něco vím.

Povolení k poskytování služeb jsem měl ještě před listopadem, v živnosti jsem bez čtyř měsíců dvacet let. Peněz jsem na začátku mnoho neměl a ani dnes nejsem za vodou. O zaměstnávání pracovníků od černého řemesla - nic ve zlém - za těch dvacet let něco vím.

Najdete na Lidovky.cz