2. ledna 2011 15:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Třináct evropských firem požaduje sankce proti Maďarsku

Budapešť | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budapešť | foto: Shutterstock

BUDAPEŠŤ Čelní představitelé 13 prominentních evropských podniků vyzvali v dopise Evropskou unii k uplatnění sankcí proti maďarské vládě. Důvodem jsou zvláštní daně a jiná opatření, které maďarská konzervativní vláda Viktora Orbána uvalila na velké zahraniční investory.

Protestní list prý podepsal i ředitel českého energetického gigantu ČEZ, z Rakouska například zástupci obchodního řetězce Spar a podnikatelské skupiny Baumax AG, dále firmy z Německa, Francie a Nizozemska, oznámila dnes agentura APA s odvoláním na server Welt Online.

V pětistránkovém dopise z 15. prosince žádají vysocí představitelé firem předsedu Evropské komise Josého Manuela Barrosa, jeho zástupce i všechny evropské komisaře, aby "maďarskou vládu přesvědčili o důležitosti stabilních a zákonných podmínek pro investory" a aby Budapešť přiměli toto "nezákonné břemeno stáhnout".

Zároveň podává těchto 13 zástupců firem stížnost u kompetentních ředitelství EU, aby komise kvůli porušení práva EU "zahájila proti Maďarsku jednání".

Z Rakouska se vedle uvedených společností k protestu připojila také firma OMV, z Německa jde například o společnosti Allianz a Telekom, z Francie pojišťovací koncern Axa, z Nizozemska pojišťovací společnosti Aegon a ING.

Maďarská vláda se v rámci snahy o snížení rozpočtového deficitu rozhodla zvýšit zdanění bankovních, maloobchodních, energetických a telekomunikačních firem. Vláda uvalila na finanční sektor speciální daň ve výši 200 miliard forintů (zhruba 18 miliard Kč) ročně. Daň platí v letošním a příštím roce. Z ostatních odvětví chce vláda pomocí nových daní získat dalších 161 miliard forintů ročně.

Maďarsko se 1. ledna na šest měsíců ujalo předsednictví Evropské unie. Za hlavní úkol si Budapešť vytyčila zvládání otřesů na finančních trzích, řešení problematiky evropských Romů a citlivé jednání se Spojenými státy o spolupráci v boji s terorismem.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.