7. října 2011 9:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trojka: Řekové mlží, pomoc jsme jim neslíbili

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

ATÉNY Řecko ve čtvrtek uvedlo, že se s Mezinárodním měnovým fondem dohodlo na získání nezbytné finanční pomoci. Inspektoři "trojky" mezinárodních věřitelských institucí to ale popřeli. Podle agentury Reuters inspektoři tvrdí, že jednání o pomoci pokračuje a skončí nejdříve začátkem příštího týdne.

Vysoký představitel "trojky", do které patří Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond, potvrdil, že pomoc, bez které by Atény byly příští měsíc bez peněz, bude pravděpodobně odsouhlasena, ale že řecká vláda musí ještě více přesvědčit partnery, že je schopná uplatnit nezbytné reformy.

Ministři financí zemí eurozóny dali v pondělí najevo, že Řecko další část peněz ze záchranného balíku získá zřejmě až v listopadu. Dosud se tvrdilo, že peníze potřebuje do poloviny října. Řecká vláda eurozónu ujistila, že do poloviny listopadu bude schopna s financemi vydržet.

Řekové, kteří se v minulých letech neúnosně zadlužili, museli požádat mezinárodní partnery o finanční pomoc. Od MMF a eurozóny získali loni v květnu příslib balíku v celkové výši 110 miliard eur, z nichž nyní postupně získávají peníze. Když se ale ukázalo, že tyto peníze stačit k záchraně Atén před bankrotem nebudou, odsouhlasila eurozóna v červenci druhý záchranný program v sumě 109 miliard eur.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!