Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trojkaři neumí spořit, bývají nezodpovědní

Student (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Student (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Češi s jedničkami a dvojkami z matematiky se k osobním financím chovají zodpovědněji než 'trojkaři'. Vyplývá to z březnového průzkumu ING Investment Management mezi 512 respondenty.

Zjištění odpovídá i závěrům mezinárodních studií, podle nichž země, kde lidé dosahují lepších výsledků v matematických dovednostech a zároveň prokazují vyšší míru finanční gramotnosti, mají také vyšší úspory.

Podle průzkumu Češi, kteří měli dobré známky z matematiky, mívají jak vyšší příjmy, tak i zodpovědnost a rozumněji nakládají s penězi. Na 82 procent z těch, kteří mají nadprůměrné příjmy, mělo z matematiky jedničku nebo dvojku.

Více než polovinu z těchto nadprůměrně vydělávajících tvoří 'jedničkáři', kteří měli matematiku i na střední škole. Na 39 procent 'jedničkářů' má dostatečné finanční rezervy, proti 20 procentům 'trojkařů'.

"Aniž bychom chtěli podceňovat humanitní předměty, náš výzkum potvrdil, že z hlediska finanční gramotnosti a správného rozhodování v oblasti osobních financí se kvalitní studium matematiky ukazuje jako velice důležité. Možná je to dobré zjištění pro ty, kteří podporují obnovení povinné maturitní zkoušky z tohoto předmětu a zavedení výuky osobních financí do výuky na českých školách," uvedl obchodní ředitel ING IM Miloš Filip.

Bez příjmu nevydrží ani tři měsíce
Recese podle průzkumu přiměla většinu lidí více spořit. Přesto by zhruba dvě třetiny z nich při ztrátě příjmu vydržely se svými úsporami jen tři měsíce či méně. "Člověk by měl optimálně disponovat takovými úsporami, aby v případě výpadku příjmu dokázal financovat své základní potřeby po dobu alespoň čtyř až šesti měsíců. K této hranici se podle našeho průzkumu nedostanou plné dvě třetiny Čechů. Zcela bez úspor je potom 18 procent z nich," dodal Filip.

Podle dalšího průzkumu, uskutečněného v lednu nizozemskou centrálou ING Group v deseti zemích čtyř kontinentů, disponuje úsporami na tři a méně měsíců v průměru 65 procent lidí. V ČR je to 68 procent. Například v USA nemá úspory na ani jeden měsíc dokonce 48 procent obyvatel.

Češi se přitom vyjadřují v reakci na ekonomickou recesi z pohledu možných úspor na straně výdajů racionálně. Celých 37 procent míní, že je krize naučila méně utrácet za zbytečnosti, 27 procent si uvědomilo potřebu více šetřit kvůli nezaměstnanosti a 15 procent pak díky intenzívní mediální diskusi o penzijní reformě.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...