Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Trump chce, aby Apple odemkl iPhone střelce z Pensacoly. Společnost to odmítá

Ekonomika

  14:03
WASHINGTON - Prezident Donald Trump vytkl společnosti Apple to, že odmítla americké vládě poskytnout přístup do iPhonů vrahů, drogových dealerů a dalších násilníků.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: AP

V úterý Trump v příspěvku na Twitteru napsal, že technický gigant se bude muset „postavit a pomoci naší skvělé zemi“. Jeho tweet přišel pár hodin poté, co Apple odmítl žádosti generálního prokurátora Williama Barra a FBI, aby odemkl dva mobilní telefony značky iPhone, které měl údajně používat střelec z vojenské základny Pensacola. 21letý útočník na začátku prosince loňského roku zabil tři lidi a sedm dalších, včetně dvou zasahujících policistů, zranil. Střelec byl při policejním zásahu usmrcen.

William Barr také vyjádřil zděšení z toho, že Apple do telefonů vkládá šifrování, které má zabránit FBI, aby do nich mohlo vstupovat. „Apelujeme na Apple a další technologické společnosti, aby nám pomohly najít řešení pro lepší ochranu životů Američanů a prevenci budoucích útoků,“ naléhal Barr.

Proč Apple neustoupí?

Fakt, že se společnost zavázala k naprosté ochraně soukromí uživatelů, je známý. Pro výrobce iPhonů to byl jeden z hlavních marketingových tahů, uvádí server CNN

„Vždy jsme si stáli za tím, že nebudeme vytvářet žádná zadní vrátka pro ty ‚hodné’. Ty vrátka by mohli zneužít i lidé, kteří ohrožují národní bezpečnost a zabezpečení dat našich zákazníků,“ prohlásil Apple. „V současnosti právo dovoluje přístup k největšímu objemu dat v historii, takže Američané se nemusí rozhodovat mezi oslabováním šifrování a vyšetřováním. Cítíme, že silné zabezpečení přístrojů je rozhodující pro ochranu naší země a uživatelů,“ dodala společnost.

Generální ředitel firmy Apple Tim Cook dlouhodobě zdůrazňuje, že soukromí je základním lidským právem a už v roce 2018 řekl CNN, že by vlády jednotlivých států světa měly nastavit hranici pro množství dat, které mohou společnosti od svých zákazníků vidět a využít.

Není to poprvé

Apple se za podobných okolností postavil americké vládě už v minulosti. V roce 2016 měla firma pomoci FBI odemknout iPhone jednoho ze střelců v kalifornském San Bernardinu, kde bylo zabito 14 lidí. 

Aby se k datům dostala, musela si FBI nakonec od nejmenované soukromé společnosti pořídit speciální pomůcku, která jim je odtajnila.

Postoj Applu při kalifornském případu podpořili i další velikáni. Například Facebook, Google či Microsoft.

I Facebook v minulosti musel čelit podobným tlakům. Šlo o případ, v němž byla zainteresovaná indická vláda a služba WhatsApp. Indie, která je pro Facebook největším trhem s jeho 400 miliony uživatelů, chtěla, aby vývojáři aplikace umožnili sledovat zprávy jednotlivců.

WhatsApp to ale opakovaně odmítl se slovy, že šifrování je základ pro zachování soukromí. „Nebudeme oslabovat ochranu soukromí, kterou WhatsApp zaručuje,“ řekl mluvčí společnosti.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!