Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trump může na poklesu sazeb americké centrální banky ušetřit miliony

Americký prezident Trump se svými podporovateli v New Hampshire | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Trump se svými podporovateli v New Hampshire | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Americký prezident Donald Trump by ušetřil miliony dolarů, pokud by americká centrální banka Fed snížila úrokové sazby. Trump by totiž zaplatil méně na úrocích u půjček, které jeho firma má. Přitom na snižování sazeb dlouhodobě tlačí. Informovaly o tom list The Washington Post a agentura Bloomberg.

Pět let před tím než se stal Trump prezidentem, si jeho společnost vzala u Deutsche Bank čtyři úvěry ve výši 360 milionů dolarů. Z peněz financovala golfový resort Doral na Floridě a hotely ve Washingtonu a Chicagu. Podle zveřejněných dokumentů mají všechny úvěry takzvanou variabilní úrokovou sazbu. Ta se přitom odvíjí a mění podle toho, jak se mění sazba centrální banky.

Svou základní sazbu už koncem července americká centrální banka snížila, a to o čtvrt procentního bodu do rozpětí 2,00 až 2,25 procenta. Stalo se tak poprvé za více než deset let. Jinými slovy, Trump už na rozhodnutí Fed jednou vydělal.

Budova americké centrální banky Fed

Budova americké centrální banky Fed

Donald Trump je přitom dlouhodobým a hlasitým kritikem vedení Fed v čele s guvernérem Jeromem Powellem. Prezident po centrální bance chce, aby sazby snížila a pomohla tak americké ekonomice. Například začátkem minulého týdne vyzval Fed, aby během krátké doby snížil základní úrok minimálně o jeden procentní bod. Příští zasedání centrální banky se bude konat 17. a 18. září.

Například snížení úrokové sazby Fed o čtvrt procentního bodu by ročně Trumpovi u jeho golfového resortu Doral ušetřilo 275 tisíc dolarů. U všech úvěrů by pak ročně uspořil 850 tisíc dolarů.

Pokud by ale Fed snížil sazby o jeden procentní bod, jak si Trump přeje, znamenalo by to pro něj roční úsporu přesahující tři miliony dolarů.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Právník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

Právník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Právník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!