19. května 2009 16:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trump se soudí, není prý žádný milionář

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Reprofoto

NEW YORK Americký realitní magnát Donald Trump žaluje pro urážku na cti novináře, který ho ve své knize označil za milionáře a nikoli za miliardáře. Použití "nepřesného" termínu prý poškodilo Trumpovo dobré jméno a zhatilo jeho podnikatelské záměry.

 Soud v americkém New Jersey nyní zvažuje, jestli se případem bude zabývat, nebo ho odmítne jako neodůvodněný. Napsala to dnes agentura AP.

Žaloba podaná v roce 2006 požaduje od autora knihy několikamilionové odškodnění. Rozhodnutí, jestli soud proces skutečně zahájí, by mělo padnout do dvou měsíců.

Předmětem sporu je kniha novináře Timothyho O'Briena nazvaná Trump Nation: The Art of Being the Donald (Trumpův národ: Způsob, jak být Donaldem) vydaná v roce 2005. Tři anonymní zdroje zde odhadovaly Trumpův majetek na částku mezi 150 až 250 miliony dolarů, tedy mnohem níže, než jak bývalý manžel americké podnikatelky českého původu Ivany Trumpové veřejně prohlašoval.

Dvorní šašek podnikatelů
V rozhovoru pro pondělní vydání listu Wall Street Journal Trump uvedl, že jeho majetek činí pět miliard dolarů, a to prý do této sumy nezapočítává hodnotu vlastního jména. V roce 2005 však německá Deutsche Bank odhadla podle Reuters Trumpovo jmění na 788 milionů dolarů.

Trumpovi právní zástupci zpochybnili věrohodnost O'Brienových informátorů s odůvodněním, že se jejich odhady podnikatelova čistého majetku od sebe příliš liší.

"Zdroj nemůže být považován za spolehlivý, pokud uvádí částku od 60 do 250 milionů dolarů," tvrdil před soudem obhájce William Tambussi. Magnátovy reputace se podle něj dotkly i výroky citované v knize, že je prý "dvorní šašek amerických podnikatelských kruhů" a "jako podnikatel je vybouraný vlak".

ČTK