8. listopadu 2017 13:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trump v Pekingu: Americké a čínské firmy podepsaly dohody za 9 miliard dolarů

Americký prezident Donald Trump se s manželkou Melanii setkal s čínským... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump se s manželkou Melanii setkal s čínským... | foto: Reuters

PEKING Americké a čínské podniky během návštěvy prezidenta Spojených států Donalda Trumpa v Pekingu podepsaly téměř dvě desítky dohod v hodnotě devíti miliard dolarů (téměř 200 miliard korun). Informují o tom agentury AP a AFP.

Slavnostního podpisu dohod se zúčastnil americký ministr obchodu Wilbur Ross. Podrobnosti o těchto dohodách však zatím nebyly zveřejněny, napsala agentura AP.

Trump bude podle ministra jednat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem mimo jiné o tom, jak dosáhnout vyváženějšího obchodu mezi Spojenými státy a Čínou. Americký prezident v předvolební kampani sliboval, že zasáhne proti obchodním praktikám Číny, které USA i jiné západní země považují za nekalé. Po lednovém nástupu do funkce ovšem ostrou rétoriku zmírnil.

Podle analytika Johna Daviese ze společnosti BMI Research je nepravděpodobné, že by nynější jednání obchodní neshody mezi Washingtonem a Pekingem odstranila, a lze očekávat „další protekcionistická opatření na straně USA“.

Čínský celní úřad v den Trumpova příjezdu do Pekingu oznámil, že čínský přebytek v obchodování se Spojenými státy v říjnu klesl na 26,6 miliardy dolarů ze zářijových 28,1 miliardy dolarů. V období od ledna do října nicméně přebytek meziročně vzrostl o osm procent na 223 miliard dolarů, píše AFP.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR OBROBNY NC A CNC STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč