5. dubna 2019 18:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trump vyzval centrální banku, aby snížila úroky. Minulý rok navyšovala úrokové sazby celkem čtyřikrát

Prezident Donald Trump v Oválné pracovně Bílého domu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump v Oválné pracovně Bílého domu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Washinghton Prezident Donald Trump vyzval americkou centrální banku (Fed), aby snížila úrokové sazby. Její dosavadní politika zvyšování sazeb ekonomiku podle prezidenta zbrzdila. Trump také navrhuje, aby Fed znovu přistoupil k mimořádným podpůrným opatření známým jako kvantitativní uvolňování měnové politiky.

„Osobně si myslím, že Fed by měl úroky snížit,“ řekl v pátek prezident ve Washingtonu. „Opravdu nás brzdí,“ dodal s odkazem na zvyšování základní úrokové sazby, ke kterému Fed loni přistoupil hned čtyřikrát.

05.dubna 2019 v 16:12, příspěvek archivován: 05.dubna 2019 v 18:37

VIDEO: BREAKING: Trump says "I personally think the Fed should drop rates" because they are slowing down the economy and instead of "quantitative tightening it should actually now be quantitative easing" https://t.co/rlZqcl348z https://t.co/rwxXgE87pg

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

BREAKING: Trump says "I personally think the Fed should drop rates" because they are slowing down the economy and instead of "quantitative tightening it should actually now be quantitative easing" https://t.co/rlZqcl348z https://t.co/rwxXgE87pg

Trump se vyslovil i proti nynějšímu prodeji dluhopisů z portfolia Fedu. Centrální banka je v letech 2008 až 2014 nakupovala v reakci na finanční krizi, aby tak na trh dostala více peněz. Vynaložila na to biliony dolarů. Se záměrem nynější prodej dluhopisů pozastavit přitom Fed už dříve přišel sám.

Trump v minulosti kritizoval práci Fedu opakovaně, čímž zavdal příčinu k obavám, zda není ohrožena nezávislost této instituce. Šéfem Fedu je teď Jerome Powell, kterého současný prezident do funkce jmenoval před dvěma lety a sám ho i navrhl. Další Trumpem jmenovaní členové Fedu zvyšování sazeb také podporují, napsala agentura DPA.

Výjimku by představoval dlouholetý Trumpův spojenec Stephen Moore, jehož nominaci do Rady guvernérů Fedu prezident oznámil před dvěma týdny. Konzervativní ekonomický komentátor podobně jako Trump centrální banku za zvyšování sazeb kritizuje. Tento týden prezident uvedl, že na druhém uvolněném místě v sedmičlenné Radě by rád viděl Hermana Caina, který dříve šéfoval řetězci pizzerií, sám kandidoval na prezidenta USA a nyní finančně podporuje Trumpovo znovuzvolení do této funkce.

Trump spatřuje v rostoucích úrocích a pevnějším dolaru překážku na cestě ke svému cíli, kterým je zvýšit vývoz a snížit obrovský obchodní deficit Spojených států.

Fed začal úrokové sazby od globální finanční krize zvyšovat na konci roku 2015. Z téměř nuly zvýšil základní úrokovou sazbu na současných 2,25 až 2,50 procenta.

ČTK