Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Trump vyzval Čínu k odstranění cel na americké zemědělské výrobky

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: ČTK

Washington/Peking Americký prezident Donald Trump řekl, že požádal Čínu o okamžité odstranění veškerých celních tarifů na americké zemědělské výrobky. Žádost odůvodnil tím, že pokračující obchodní jednání mezi oběma zeměmi se vyvíjejí dobře a také že v pátek neuvalil zvýšené 25% clo na čínské zboží, jak původně sliboval. Čína v sobotu v reakci v prohlášení uvedla, že odložení zvýšení cel na své zboží dovážené do USA vítá.

Mluvčí poradní skupiny čínského parlamentu Kuo Wej-min řekl, že obě země pracují na dalších krocích, podrobnosti ale podle agentury Reuters nedodal.

Vyjádření amerického prezidenta přichází několik hodin poté, co obchodní zmocněnec USA uvedl, že pozdrží plánované zvýšení cel na čínské zboží v objemu 200 miliard dolarů (asi 4,5 bilionu korun).

„Požádal jsem Čínu o okamžité odstranění všech celních tarifů na naše zemědělské výrobky (včetně hovězího a vepřového masa) na základě skutečnosti, že dobře pokračujeme v obchodních jednáních,“ uvedl Trump v prohlášení na twitteru. „Je to velmi důležité pro naše farmáře - a pro mě!“ dodal.

Podle agentury AP prezident nezmínil, že Peking tato cla uvalil v odvetě za kroky, které on sám nařídil. Američtí zemědělci jsou klíčovou voličskou skupinou pro Trumpa i Republikánskou stranu a obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou na ně těžce dolehla.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!