25. července 2012 11:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tržby Applu zklamaly očekávání, čeká se na nový iPhone 5

Vchod budovy Yerba Buena Center, do kterého Apple svolal novináře na mimořádnou tiskovku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vchod budovy Yerba Buena Center, do kterého Apple svolal novináře na mimořádnou tiskovku | foto: ČTK

SAN FRANCISCO Technologická společnost Apple zvýšila ve 3. čtvrtletí v meziročním srovnání tržby o 23 procent na 35 miliard dolarů (zhruba 741 miliard korun) a čistý zisk o 20,7 procenta na 8,8 miliardy dolarů. Pro firmu zvyklou na mnohem lepší výsledky jde o nejpomalejší růst za víc než dva roky, a tudíž zklamání.

Apple, v jehož čele od loňského srpna stojí Tim Cook, vidí příčinu menších zisků částečně ve slabší poptávce v západní Evropě. Obecně však zákazníci čekají na pátou generaci iPhonů, která by měla být na trh uvedena na podzim.

ČTĚTE TAKÉ:

'Je to zklamání'

Od dubna do července Apple prodal 26 milionů iPhonů, což je výrazně méně než očekávali analytici, kteří předvídali až 29 milionů. Ještě v prvním čtvrtletí se prodalo 35,1 milionu kultovních chytrých mobilů.

"Je jasné, že je to zklamání," řekl analytik Channing Smith z finanční společnosti Capital Advisors Growth Fund.

Zákazníci vyčkávají běžně

Vyčkávání zákazníků ale překvapivé není. Podobný trend byl zaznamenán i loni před spuštěním prodeje zařízení iPhone 4S. Letos ale tento jev nastal dříve. Někteří analytici si podle agentury Reuters příliš neslibují ani od příštího čtvrtletí.

Apple v uplynulém kvartálu rovněž prodal čtyři miliony počítačů, což je zhruba stejně jako v předchozím čtvrtletí a zhruba o dvě procenta víc než ve stejném období loňského roku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!