28. srpna 2012 11:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple po porážce Samsungu dál posiluje, má hodnotu 12,6 bilionu

Mimořádná tisková konference firmy Apple | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mimořádná tisková konference firmy Apple | foto: ČTK

NEW YORK Tržní hodnota americké společnosti Apple se dostala na nový rekord skoro 635 miliard dolarů (asi 12,6 bilionu Kč). Jen v pondělí vzrostla asi o 12 miliard dolarů, čímž trh reagoval na verdikt amerického soudu z konce minulého týdne. K růstu ale přispěly i spekulace o tom, že se na trhu už brzy objeví nový smartphone iPhone 5. Apple byl největším veřejně obchodovaným podnikem na světě už před verdiktem soudu, náskok tak ještě zrychlil.

Akcie Applu katapultoval páteční verdikt soud v kalifornském San José, který uznal námitky firmy, že jihokorejský rival Samsung Electronics okopíroval design a některé charakteristické funkce jejích smartphonů iPhone a tabletů iPad. Samsungu proto nařídil zaplatit odškodné 1,05 miliardy USD (asi 20,8 miliardy Kč). Samsung avizoval, že se odvolá, trh ale mnohem víc zajímá, jaké budou dopady soudního rozhodnutí.

ČTĚTE TAKÉ

Boj Samsungu s Nokií
Výše pokuty sama o sobě Samsungu asi příliš neublíží, protože Samsung je firma s mnohamiliardovými obraty a před nedávnem se stala i největším výrobcem mobilních telefonů na světě. Tedy nejen smartphonů, ale i těch obyčejných. Po mnoha letech na druhé místo odsunula svého finského rivala Nokia.

Akcie Samsungu v pondělí na burze v Soulu oslabily zhruba o 7,5 procenta, a tržní hodnota firmy se tak snížila zhruba o 12 miliard dolarů. Tedy přibližně o to, co získal Apple. Investoři už po verdiktu amerického soudu totiž posuzují, jaké má Samsung vyhlídky v dalším soudu, k němuž se teprve schyluje. Jde o žalobu, kterou Apple podal na Samsung v únoru a ve které cílí na novější modely Samsungu a na jiné patenty.

Zákaz prodeje
Apple v červnu požádal soud, aby Samsungu zakázal na americkém trhu prodávat model Galaxy S III. O této žádosti soud ještě nerozhodl. Nyní se Apple domáhá vydání předběžného opatření, které by Samsungu zakázalo prodávat v USA osm smartphonů. Jde o ty, které byly předmětem sporu, jenž Apple v pátek vyhrál. Převážně jde o starší modely, které se doprodávají a které pozici Samsungu už příliš neohrožují.

Druhou nejvyšší tržní kapitalizaci v USA má po Applu s velkým odstupem energetická skupina Exxon Mobil. Její hodnota činí asi 405 miliard dolarů (zhruba osm bilionů Kč). Třetí Microsoft má tržní hodnotu asi 257 miliard dolarů (kolem 5,1 bilionu Kč).

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.