29. června 2015 22:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tsipras chce referendem získat silnější pozici při vyjednávání, nevyloučil demisi

Alexis Tsipras (vpravo) při rozhovoru pro ERT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexis Tsipras (vpravo) při rozhovoru pro ERT. | foto: ČTK

ATÉNY Cílem co nejsilnějšího odmítnutí podmínek mezinárodních věřitelů v nastávajícím nedělním referendu v Řecku je posílení vyjednávací pozice aténské vlády s věřiteli. Prohlásil to v pondělí v rozhovoru v řecké televizi ERT řecký premiér Alexis Tsipras. Zároveň nevyloučil demisi kabinetu, pokud v referendu neuspěje se svým odmítavým postojem k úsporným reformám požadovaným věřiteli.

Když Řekové v referendu podmínky věřitelů schválí, bude to vláda respektovat, řekl Tsipras. Podle něj se kabinet v tom případfě pustí do příprav všech potřebných zákonných opatření. Nepřímo ale premiér připustil, že by časem následovala demise jeho kabinetu. „Nebudeme sloužit této politice,“ upozornil. „Nejsem premiérem na věčné časy,“ dodal také.

Opuštění eurozóny by bylo drahé

Premiér zopakoval i svůj dřívější názor, že mezinárodní věřitelé nepřinutí Řecko opustit eurozónu, protože by náklady byly příliš vysoké. Také odmítl kritiku ze zemí eurozóny, že si zahrává se ztrátou eura, a upozornil, že názory Evropanů nejsou zdaleka jednotné a že i kancléřka Angela Merkelová stále připouští možnost vyjednávání i po referendu.

Tsipras řeckým voličům slíbil, že země se ze střetu s mezinárodními věřiteli dokáže vzpamatovat. „Přežijeme, budeme držet hlavu vzhůru, budeme žít a svébytně rozhodneme o naší budoucnosti,“ řekl.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…