25. dubna 2011 12:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tsunami smetla výrobu aut v Japonsku

Toyota Land Cruiser  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toyota Land Cruiser | foto: Reuters

TOKIO Japonským automobilkám klesla v březnu produkce aut kvůli následkům zemětřesení a tsunami o polovinu až téměř dvě třetiny.

Toyotě se v březnu snížila výroba o 62,7 procenta, Hondě o 62,9 procenta a Nissanu o 52,4 procenta, uvedly podniky v pondělních zprávách.

Toyota tak může klesnout v celoroční produkci aut z prvního místa na třetí za General Motors a Volkswagen. O první pozici, kterou si drží od roku 2008, přijde Toyota téměř jistě, uvedli analytici Advanced Research Japan. Podle nich GM letos vyrobí přes osm milionů aut a Volkswagen kolem sedmi milionů.

Čtěte také

Toyota a Honda předpokládají, že jim budou pokračovat odstávky ve výrobě až do prosince. Akcie japonských automobilek proto klesly, naopak vzrostly ceny akcií korejských společností Hyundai a Kia.

Po zemětřesení a tsunami z 11. března chybějí japonským výrobcům zejména elektronické komponenty a součástky obsahující kaučuk. Katastrofa zasáhla také japonskou energetiku, včetně krize v jaderné elektrárně Fukušima, a výrobní závody proto postihly i výpadky v zásobování elektřinou.

Z japonské krize budou těžit korejské firmy
Investoři předpokládají, že z propadu japonské produkce budou těžit zahraniční rivalové a jmenují především korejské společnosti Huyndai a Kia. První z nich se zaměří na segment dražších vozů, zatímco Kia má kapacitu, aby se soustředila na objem produkce.

Přívalová vlna v japonském přástavním městě Sendai smetla desítky aut značky Toyota připravené na prodej.

Hondě klesla březnová výroba v Japonsku na 34.754 vozů. Automobilka dodala, že se jí produkce vrátí na běžnou úroveň až na konci roku, podobně se vyjádřila Toyota v pátek. Honda předpokládá, že proti původním plánům bude na polovině produkce teprve v červnu. Japonská výroba Toyoty se v březnu snížila na 129.491 vozů. Nissan, který je v Japonsku druhý, vyrobil za březen 47.590 aut.

Toyotu čeká velký propad, odhadují analytici
Toyota loni prodala celosvětově 8,42 milionu vozidel, zatímco americký General Motors 8,39 milionu. Advanced Research Japan předpokládá, že letos Toyota prodá kolem 6,5 milionu aut. Sama Toyota tyto vyhlídky, že ztratí prvenství, bagatelizuje. Podnik přitom sklízel kritiku analytiků a investorů za to, že jeho expanze po roce 2000 byla příliš agresivní.

Dopad výrobních odstávek na zisk japonské automobilky neuvedly. Analytici ale výsledkové odhady od neštěstí snižují. Toyotě například v průměru předpovídají za 12 měsíců do března příštího roku provozní zisk 281,9 miliardy jenů (56,8 miliardy korun). Proti prognóze před přírodní katastrofou je to o 65 procent méně.

ČTK