Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tuhá únorová zima způsobila škody přes 100 milionů korun

Jedna z cest z Bukové do Protivanova nebyla protažena. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z cest z Bukové do Protivanova nebyla protažena. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Tuhá zima, která sužovala Česko v únoru po téměř tři týdny, způsobila klientům pojišťoven tisíce škod. Jejich objem překročil stovku milionů korun. Mráz poškodil hlavně vodovodní potrubí a topná zařízení, více bylo i nehod vozidel, ale také požárů po výbuších kotlů.

"V souvislosti s extrémně nízkými teplotami v uplynulých týdnech evidujeme asi 1800 škod na majetku našich klientů za celkem více než dvacet milionů korun," řekl Jan Marek z tiskového oddělení České pojišťovny.

ČTĚTE TAKÉ:

Škody podle něj vznikaly především v souvislosti s vodou. Lidé v majetkových škodách proto hlásí nejvíce prasklá vodovodní potrubí, stoupačky či topná zařízení. "Hlavní nápor hlášení vždy zaznamenáváme s následným oteplením, které přichází po mrazech, kdy z prasklin začne vytékat voda a škody se naplno projeví," dodal.

Mráz způsobil klientům víc škody než jiné přírodní živly

Generali klienti dosud nahlásili na 300 škod, které mohou přímo či nepřímo souviset s mrazivým počasím z první poloviny února letošního roku. Dosud nahlášené pojistné události se podle mluvčího pojišťovny Jiřího Cívky blíží desetimilionové hranici. "Únorové mrazy tak způsobily klientům Generali více škod než přírodní živly za celý leden letošního roku. Účet mrazu není stále ještě uzavřen," podotkl.

PŘEČTĚTE SI:

Klientům Allianz přes 500 škod způsobil klasický mráz, dalších asi 200 škod bylo z tíhy sněhu, necelá stovka škod pak z lokálních povodní. Výrazný růst zimních škod již likvidátoři Allianz nečekají. "Podle našeho odhadu je 80 až 85 procent z nich již nahlášeno a očekávají se další registrace hlavně z rekreačních objektů, kam teprve jejich majitelé v příštích týdnech přijedou," podotkla mluvčí pojišťovny Dagmar Koutská.

ČSOB Pojišťovna odhadla počet škod z únorového mrazu na 600 až 700, jejich objem na 30 milionů Kč. V období extrémních mrazů zaznamenala i vyšší počet autonehod a poruch vozidel. Řidiči často nezvládali jízdu na kluzkých vozovkách a enormní byl i počet volání na asistenční službu.

Počet žádostí o pomoc vzrostl v únoru o 800 procent

Počet žádostí o urgentní pomoc vzrostl v té době o 800 procent, uvedla ČSOB Pojišťovna. Nejčastěji to byly žádosti o odtah kvůli zamrzlé naftě, vybité baterii a poruchám motoru. Zvýšil se i počet požárů. Lidé často přetápěli svá kamna a komíny, výjimkou nebyly ani "výbuchy" přetopených kotlů, poznamenal mluvčí pojišťovny Petr Milata.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.