31. října 2012 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Turci v Německu teskní po domově. Financují příbuzné a skupují domy

Turecký kebab – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký kebab – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN Miliardu eur (zhruba 25 miliard Kč) pošlou každoročně němečtí Turci příbuzným do své někdejší vlasti, což z nich dělá významného přispěvatele pro tureckou ekonomiku. Tvrdí to studie německého institutu Info, která vzešla z reprezentativního průzkumu mezi příslušníky téměř třímilionové turecké komunity žijící v Německu.

"Vztah k domovině je pro mnoho lidí tureckého původu enormně silný. Z toho vyúsťuje i tento značný pohyb peněz a zboží z Německa do Turecka," řekl deníku Handelsblatt šéf institutu Info Holger Liljeberg.

Z jeho průzkumu rovněž vyplynulo, že každý třetí německý Turek vlastní v Turecku nemovitost.

Miliardy domů

Podle průzkumu posílá hotovost do země svých předků každý třetí německý Turek, a to v průměru 1300 eur (32 500 Kč) za rok.

Necelá pětina jich zásobuje rodinné příslušníky rovněž vybavením a potravinami v průměrné hodnotě 250 eur (přibližně 6200 Kč). Celkově to odpovídá asi 90 milionům eur (2,25 miliardy Kč) ročně.

"Tento údaj vypovídá o přání mnoha Turků zajistit se pro případ návratu do vlasti," poznamenal německý analytik.

Čilý cestovní ruch

Turci usazení ve Spolkové republice podle něj v průměru cestují za Bospor téměř dvakrát ročně, necelá čtvrtina dokonce třikrát až čtyřikrát.

"Silná rodinná pouta se starají o čilý cestovní ruch a o to, aby se nepřerušily kontakty ve vlasti," vysvětlil Liljeberg. Z toho profitují i dopravci.

Přepočítáno na celkové množství podle něj uskuteční němečtí Turci zhruba čtyři miliony cest do Turecka ročně. "Pokud bychom vycházeli z průměrné ceny za cestu okolo 300 eur, odpovídá do výdajům za více než miliardu eur," uvedl Liljeberg.

ČTĚTE TAKÉ:

Průzkum institutu Info byl zveřejněn v době návštěvy tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana v Berlíně. Tam v úterý večer otevřel novou tureckou ambasádu, která drží primát největší budovy tureckého zastupitelství na světě a ve středu má na programu jednání s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Během návštěvy Erdogan tradičně apeloval na své krajany, aby se v Německu učili jazyk a snažili se integrovat do německé společnosti.

Gastarbeiteři z Orientu

Turci začali přicházet do tehdejšího západního Německa jako takzvaní gastarbeiteři v 60. letech minulého století.

Místo návratu domů jich ale velká část zvolila život v západní Evropě, postupně za nimi přicestovali jejich rodiny a dnes tam vyrůstá třetí generace německých Turků, jichž velká část už má německé občanství.

Část komunity se však potýká s problémy při začleňování do společnosti kvůli špatné znalosti němčiny a nedostatečnému vzdělání, což je limituje na trhu práce.

V průzkumu institutu Info 17 procent dotázaných uvedlo, že v Německu žije ze sociálních dávek; 57 procent má prý vlastní příjem.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz