25. ledna 2014 13:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Turecká lira spadla kvůli skandálu a centrální bance na nová minima

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan | foto: Reuters

Kurz turecké měny během dneška sestoupil na nové rekordní minimum, a navázal tak na propad z minulých dní a týdnů. Tureckou liru už delší dobu podkopává politické napětí po prosincovém odhalení rozsáhlé korupce ve vládě.

Na počátku týdne její pád prohloubilo rozhodnutí centrální banky nezvýšit ani přes rostoucí inflaci úrokové sazby.

Dnes kurz liry uzavřel na novém minimu 2,3360 za dolar, přestože centrální banka ve čtvrtek zasáhla proti propadu měny devizovými intervencemi. Ty ale zastavily oslabování jen dočasně. Za poslední měsíc lira ztrácí už přes deset procent po loňské ztrátě 17 procent.

Vedle korupčního skandálu liru - podobně jako měny jiných mladých tržních ekonomik - srážejí obavy z dopadu omezování podpůrné měnové politiky v USA. Turecká centrální banka v úterý odmítla volání investorů po zvýšení úroků na obranu měny, za což si vysloužila pochvalu premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.

Index istanbulské akciové burzy dnes klesl o 1,5 procenta a navázal na čtvrteční propad o 2,9 procenta. Výnos desetiletých státních dluhopisů se zvýšil na 10,44 procenta. Výnos se pohybuje opačně k cenám.

Turecko v posledních dnech přispívá ke zrychlenému výprodeji aktiv na rozvíjejících se trzích světa spolu s politickou krizí na Ukrajině a propadem argentinského pesa. Dlouhodobějším důvodem stahování kapitálu z mladých trhů jsou už od loňska vyhlídky na přitvrzování měnové politiky v USA a útlum ekonomického růstu v Číně a dalších zemích.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz