30. ledna 2019 15:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Turecký průšvih. Elektrárna Adularya nenašla žádného zájemce, Česku hrozí, že přijde o miliardy

Uhelná elektrárna Yunus Emre pro tureckou společnost Adularya. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uhelná elektrárna Yunus Emre pro tureckou společnost Adularya. | foto: Adularya

PRAHA Ve středu se měly v Turecku otevřít obálky s nabídkami případných zájemců o koupi hnědouhelné elektrárny Adularya, přidruženého dolu a licence. Nabídku však podle důvěryhodného zdroje LN nepodal žádný zájemce a v současnosti se řeší, kdy by mělo proběhnout další kolo s novými podmínkami. Prodejem by se Česku vrátila alespoň část zapůjčených peněz.

„V soutěži nebyla podána žádná nabídka. O projekt Yunus Emre a o možnosti koupě se zajímala řada firem a prodej elektrárny dneškem samozřejmě nekončí,“ uvedl mluvčí ČEB Jan Černý.

Elektrárnu stavěla ostravská společnost Vítkovice Power Engineering Jana Světlíka pro turecký holding Naksan. Česká exportní banka (ČEB) vlastněná státem na stavbu elektrárny poskytla tureckému investorovi asi 11,7 miliardy korun. Turecký správcovský fond TMSF, který prodej zajišťuje přitom odhaduje hodnotu elektrárny na 1,4 miliardy tureckých lir (v přepočtu asi 5,86 miliardy korun).

Elektrárnu Adularya

Z výtěžku má být uspokojen český stát, resp. ČEB coby jediný věřitel. Podle informací LN by se po započítání daně Turecku a úhrady dalších nákladů měly nabídky pohybovat okolo v přepočtu asi osmi miliard korun.

Cíl je přitom jasný. Získat z prodeje maximum peněz. „Úkolem ČEB a EGAP je postupovat tak, aby byl minimalizován případný dopad tohoto obchodního případu na státní rozpočet. Vzhledem k aktuálně probíhajícímu prodejnímu tendru na turecké straně ministerstvo financí nepovažuje za vhodné situaci komentovat podrobněji,“ uvedla před týdnem Šárka Šmolíková, mluvčí ministerstva financí, pod které ČEB s EGAP spadají.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!