8. prosince 2009 15:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Turisté v Česku v létě utratili nejméně peněz za poslední roky

Turisté na Staroměstském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté na Staroměstském náměstí | foto: Lidové noviny

PRAHA Nářky hoteliérů a majitelů restaurací nad špatnou turistickou sezonou aktuálně podpořily údaje České národní banky. Podle nich zahraniční turisté utratili v létě v tuzemsku 31,4 miliardy korun, o šest procent méně než loni. Číslo je nejnižší od roku 2004.

Podle šéfa analytické společnosti Mag Consulting Jaromíra Beránka je to důsledek krize, která způsobila odliv zahraničních turistů a zkrátila dobu jejich pobytu. V létě od července do září přijely do České republiky necelé dva miliony turistů z ciziny, což je nejméně od roku 2003.

Hotely tak v honbě za hosty v prostředí sílící konkurence snížily ceny, mnohdy pod úroveň svých nákladů. Výnosy na jeden hotelový pokoj se podle očekávání hotelové asociace sníží letos o 35 procent.

"Přesto jsou výsledky lepší než v první polovině roku a odpovídají spíše optimistické variantě naší celoroční prognózy," uvedl Beránek. Podle něj je možné pozorovat "jisté známky oživení". V prvním pololetí činil propad příjmů ze zahraničního cestovního ruchu více než osm procent.

Češi naopak utráceli
Naopak výdaje Čechů na cesty do zahraničí ve třetím čtvrtletí meziročně mírně vzrostly na 23 miliard korun. Češi utrácejí většinou peníze za cestování "na vlastní pěst", podíl cestovních kanceláří klesá.

Od ledna do září činily příjmy ze zahraničního cestovního ruchu 91,2
miliardy korun, což je o 7,6 procenta méně než loni. Celkové výdaje na cestování do zahraničí byly letos do září 59,9 miliardy, což je zhruba stejně jako loni.

ČTK