Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Turistů ubytovaných v Česku v 1. čtvrtletí přibylo o 1,8 procenta, zahraniční poptávka však klesla

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

Praha  V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v letošním prvním čtvrtletí ubytovaly čtyři miliony lidí, což bylo meziročně o 1,8 procenta víc. Počet přenocování se zvýšil o 0,9 procenta na 10,8 milionu noclehů. Poptávka zahraničních hostů ale po několika letech nepřetržitého růstu v prvních třech měsících letošního roku klesla, uvedl dnes Český statistický úřad.

Hostů z ciziny bylo v prvním čtvrtletí více než domácích. V porovnání s loňským rokem se ale jejich počet snížil o 0,2 procenta. Domácích hostů naproti tomu o 3,8 procenta přibylo. Hotely zaznamenaly zvýšení návštěvnosti o 1,3 procenta a penziony o 6,4 procenta.

Z cizinců bylo tradičně nejvíc turistů z Německa - téměř 408 000 a nadále tvořili zhruba pětinu zahraniční klientely v ubytovacích zařízeních v ČR. V porovnání s loňskem ale jejich počet klesl o 2,6 procenta. Méně než před rokem se ubytovalo také Rakušanů, návštěvnost ze zbylých okolních zemí ale rostla.

Po Němcích mezi cizinci následovali Slováci s víc než 143 000 návštěvníků a Poláci s téměř 137 000 hostů. Návštěvníků z těchto dvou zemí přibylo, stejně jako z Velké Británie, Číny, USA a Francie. Počet Francouzů se meziročně zvýšil téměř o 17 procent, Číňanů o desetinu. Zhruba o devět procent méně než před rokem přijelo Rusů a také Italů.

Počet návštěvníků se meziročně zvýšil ve většině krajů. „Nadprůměrnou dynamiku růstu příjezdů zaznamenal Jihomoravský kraj (o 7,2 procenta), Královéhradecký kraj (o 5,2 procenta) nebo Vysočina (o 5,1 procenta),“ uvedl ČSÚ. V Praze nejvýrazněji ze všech krajů vzrostl počet hostů z ČR, bylo to o devět procent. Počet zahraničních návštěvníků ale v hlavním městě klesl o dvě procenta, což mělo podle statistiků rozhodující vliv na jejich celorepublikový pokles.

Počet noclehů v prvním čtvrtletí se zvýšil zásluhou domácích hostů, kteří v ubytovacích zařízeních strávili o 4,2 procenta nocí víc než před rokem. Noclehů zahraničního hostů ubylo o 2,3 procenta, stále ale tvořily téměř 60 procent celku. Počet přenocování v hotelech se snížil o půl procenta hlavně kvůli poklesu zájmu cizinců.

Noclehů přibylo v osmi krajích, nejvýrazněji na Vysočině o 9,1 procenta. Naproti tomu v Praze se počet snížil o 2,6 procenta a klesl také ve Středočeském, Jihočeském, Zlínském a Karlovarském kraji. V Plzeňském se počet přenocování meziročně nezměnil.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!