Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
8. listopadu 2017 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Turistů v Česku přibylo, prodloužila se i délka jejich pobytu

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře. | foto: Fotoarchiv LN

PRAHA Hostů v ubytovacích zařízení v ČR ve třetím letošním čtvrtletí meziročně přibylo a déle v nich i zůstali. Stejný vývoj zaznamenal turismus za celých devět měsíců roku. Podle Českého statistického úřadu využilo od července do září služeb tuzemských hotelů nebo penzionů sedm milionů lidí, tedy o 5,9 procenta víc než loni v létě.

Za období od ledna do září turistů meziročně přibylo o 9,7 procenta na 15,85 milionu a počet jejich přenocování se zvýšil o zhruba osm procent, v samotném třetím čtvrtletí stoupl o 4,2 procenta na 19,9 milionu nocí.

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda soudí, že téměř desetiprocentní nárůst turistů v Česku za první tři čtvrtletí odráží oživení evropské i globální ekonomiky. Celkově ale Česku pomáhá zejména nálepka bezpečné turistické destinace. Podle ředitelky zahraniční zastoupení pro Benelux Petry Koorn Palečkové příznivý vliv na turistiku v Česku měly i módní trendy v jednotlivých zemích. Například ve Švédsku je patrný odklon od dovolené na pláži k městskému turismu a Nizozemci hledají levnější alternativu k oblíbenému Španělsku a Francii. Podle společnosti BDO pak tahounem turistického ruchu může být i filmový průmysl, kdy filmy a seriály cestování natočené v Česku jsou pro turisty často impulzem k návštěvě.

Nejpočetnější byli Němci

Větší zájem o ubytování zaznamenaly hotely ze strany turistů z Česka i ciziny, přičemž nejvíce jich už tradičně bylo ze sousedních zemí. Nejpočetnější skupinu tvořili Němci, následovali návštěvníci ze Slovenska a Polska. Proti loňskému roku podle statistiků ale přibylo turistů z Asie a do země se začali vracet i ruští hosté, kteří v předchozích letech omezili své cesty kvůli krizi na cestování Ukrajině a ekonomickým důsledkům protiruských sankcí. Podle Kovandy je za jejich návratem do Česka znát stabilizace trhu s ropou a to, že se dokázali vypořádat se zmíněnými sankcemi.

V létě už tradičně nejvíce lákala turisty Praha, kde se aspoň na jednu noc ubytovalo 2,24 milionu hostů, což je meziročně o 4,2 procenta více. Turistů přibylo ve třetím čtvrtletí ale ve všech krajích, do Královéhradeckého jich dokonce přijelo nejvíce za dobu jeho existence od roku 2000. Největší nárůst pak zaznamenal Ústecký kraj, kde se ubytovalo meziročně o 16,8 procenta více lidí. Naopak nejméně, o 0,1 procenta, se zvýšil počet návštěvníků v Libereckém kraji.

Co do délky pobytu turistů si v létě nejvíce polepšila ubytovací zařízení na jihu Moravy, počet přenocování hostů se tam meziročně zvýšil o 12,2 procenta. Přesto turisté strávili v regionu v průměru jen 2,3 noci, což je stále nejméně ze všech krajů. Dáno je to tím, že řada cizinců, hlavně Poláků, využívá jižní Moravu jako zastávku při cestě na dovolenou převážně na Jadran.

Vedle toho Jihočeský kraj byl jediným regionem, kde se délka pobytu turistů snížila. Turisté v tamních ubytovacích zařízeních strávili meziročně o téměř čtyři procenta méně nocí.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.