20. září 2009 11:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Turistů v Praze neubylo, tržby hotelů však prudce klesly

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Tržby hotelů v Praze v létě dle odhadů agentury Mag Consulting klesly až o 15 procent. Úbytek turistů v Praze ale přitom nebyl tak dramatický, jak se ukazovalo v prvním pololetí. Meziroční pokles činil maximálně čtyři procenta. Důvodem nižších tržeb je, že turisté často zkracovali doba pobytu, mezi hotely navíc zuří cenová válka.

"Za srpen dokonce odhadujeme, že by mohl být co do počtu hostů lepší než loni, podobně se vyvíjí září," uvedl šéf Magu Jaromír Beránek. To potvrzují i někteří zástupci hotelů.

Například v pětihvězdičkovém Sheratonu se během posledního prázdninového měsíce údajně zlepšila obsazenost na 60 procent, ceny však v některých případech klesly na 100 eur za noc. Některé pětihvězdičkové hotely šly s cenou ještě níž.

Hotel InterContinental očekává celoroční pokles počtu hostů do deseti procent. Situaci vylepšily podle mluvčí Petry Kazdové právě prázdniny. Smíchovskému andel's Hotel hosté neubyli - Čechů jezdí dokonce více než loni - tržby se však snížily.

Turistika a cestovní ruch vytváří v Praze podle vedení města zhruba 100.000 pracovních míst a tvoří 25 procent pražského hrubého domácího produktu.

Praha je závislá především na zahraničních návštěvnících, loni jich ve třetím čtvrtletí přijelo 1,25 milionu. Za letošní první pololetí zavítalo do hlavního města 1,66 milionu turistů ze zahraničí, meziročně o 11 procent méně.

ČTK, Lidovky.cz