30. prosince 2011 15:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Turistů z Ruska přibývá. Přijelo jich přes půl milionu

Praha, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha, ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Českou republiku v letošním roce navštívilo více než půl milionu Rusů. Vyplývá to z šetření analytické společnosti Mag Consulting provedeného na základě množství vydaných víz. Podle Českého statistického úřadu dosáhl počet ruských návštěvníků, kteří se vloni ubytovali v tuzemských hotelech a dalších zařízeních, 415.000.

S více než čtvrtinovým nárůstem jsou Rusové nejdynamičtěji se vyvíjející skupinou příjezdových turistů. Zároveň jsou po Němcích druzí nejpočetnější. Na rozdíl od našich západních sousedů zde ale zůstávají delší dobu a více utrácí.

ČTĚTE TAKÉ:

Návštěvníci z Ruska v Česku v průměru stráví šest nocí, což je zhruba dvojnásobek průměrného počtu přenocování, uvedl Jaromír Beránek, ředitel Mag Consulting. Dobu přenocování ruských turistů podle něj statisticky prodlužují zejména lázeňské pobyty, jejichž délka se v mnohých případech pohybuje v rozmezí dvou až tří týdnů.

Ruská klientela je navíc velice stálá. "Nejsou výjimkou případy, kdy stejní turisté navštívili Českou republiku za účelem lázeňství dvacetkrát i vícekrát," dodal.

Více letů, více turistů

Podle Romana Procházky z ruského zastoupení České centrály cestovního ruchu CzechTourism je množství příjezdů turistů z Ruské federace přímo úměrné rozšiřování přímého leteckého spojení mezi oběma zeměmi.

Na provozování spojení do východní Evropy a zejména postsovětského prostoru se v příštím roce chtějí ve větší míře zaměřit České aerolinie, uvedl dříve generální ředitel Českého Aeroholdingu Miroslav Dvořák.

Tento trh v současnosti jako jeden z mála vykazuje přiměřenou ziskovost, což je dáno omezenou konkurencí na těchto linkách, řekl Dvořák. Letecké společnosti totiž v tomto prostoru získávají výhradní práva na provozování linek na základě bilaterálních smluv. ČSA v současnosti pravidelně létají do Moskvy, Petrohradu, Rostova na Donu a Samary.

Nárůst počtu bude i příští rok

V souvislosti s rozšiřováním potenciálních zdrojových lokalit pro příjezdový cestovní ruch je podle Procházky škoda, že ČSA odložily zavedení pravidelného spojení Prahy a Novosibirsku. Region má prý z hlediska turistiky značný potenciál. Žije v něm kolem 20 milionů relativně movitých lidí, kteří mají velké množství volna a mohou si dopřát delší dovolenou několikrát za rok, dodal.

Množství příjezdů turistů z Ruska bude stoupat i nadále, soudí Beránek. V příštím roce jich přijede o třetinu více než letos. Dávno už totiž neplatí, že by si dovolenou v Česku mohli dovolit jen bohatí Rusové. V současnosti do země jezdí zejména střední příjmové skupiny, dodal.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!