12. října 2009 12:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tužkaři z budějovického Koh-i-nooru mají zájem o Českou mincovnu

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ČESKĚ BUDĚJOVICE Do ostře sledovaného tendru na prodej České mincovny ze skupiny Jablonex Group se přihlásil českobudějovický Koh-i-noor Holding. Je to jediný ryze český zájemce. Předseda dozorčí rady a většinový vlastník Koh-i-nooru Vlastislav Bříza tyto informace odmítl komentovat.

S informací dnes přišel server E15. "Jistě pochopíte, že v případě naší účasti v soutěži o Českou mincovnu bychom měli povinnost se o této skutečnosti nikterak nevyjadřovat. Pokud bych vám na druhé straně sdělil, že se o Českou mincovnu neucházíme, mohlo by se zdát, že nám unikla významná událost na poli akvizičních příležitostí," řekl serveru Bříza.

Podle Petra Studničky ze společnosti Patria Finance, která prodej České mincovny připravuje, by tendr měl být dokončen během několika měsíců. S nabídkou oslovila firma mincovny v Evropské unii a také v Kanadě a USA.

"Nyní jednáme s vybranými strategickými investory z oboru nebo z příbuzných oborů," řekl Studnička. Jména firem nebo jejich počet odmítl zveřejnit.

Spekuluje se o šesti vážných zájemcích. Za velkého favorita je považována polská mincovna Mennica Polska, kótovaná na varšavské burze. Jejím většinovým vlastníkem je polský podnikatel Zbigniew Jakuba. Kromě Poláků se o Českou mincovnu zajímalo také několik evropských a amerických firem. Do užšího výběru se údajně dostala také zatím neznámá česko-švýcarská skupina.

Česká Mincovna byla v minulosti divizí sklářské a bižuterní skupiny Jablonex Group, od srpna je ale samostatnou akciovou společností, která převzala výrobu oběživa a medailí. Důvodem vyčlenění byl právě prodej mincovny. Česká národní banka o koupi mincovny nestojí a do jejího prodeje nebude zasahovat.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.