Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TV Noe slaví pět let, na darech získá 36 milionů

Dítě a televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dítě a televize | foto: Shutterstock

OSTRAVA Pět let od svého vzniku vysílá ostravská křesťanská televize Noe stále bez reklamy. Existuje jen z darů diváků, kteří ročně vedení stanice pošlou okolo 36 milionů korun. Roční rozpočet televize se pohybuje okolo 30 milionů korun.

"Každý den získáme dary v průměrné hodnotě okolo 100.000 korun. Minulý týden to bylo dokonce 200.000 korun za den. Jsme štědrý národ," řekl dnes ČTK ředitel televize Leoš Ryška. TV Noe vysílá prostřednictvím satelitu a naladit si ji zájemci mohou po celé Evropě. Jejím sesterským médiem je Radio Proglas.

Expanze

Televize Noe vysílá z Ostravy. Funkční studio má i v Praze. Postupně buduje i další v Brně a ve Zlíně.

Televize eviduje celkem 22.000 konkrétních dárců. V průměru každý z nich přispěje na chod stanice ročně částkou okolo 1600 korun. "Jsme na darech diváků existenčně závislí. Bez nich bychom zkrachovali. Prodej reklamního času ze zásady odmítáme," řekl ředitel, který je zároveň prostřednictvím společnosti TELEPACE většinovým vlastníkem televize.

"Štědrost lidí a našich diváků nás stále překvapuje. Na jejich spektru je ale vidět, že nejsme vnímáni jen jako náboženská televize. Naopak mezi dárci je řada nevěřících, či lidí, kteří jsou členy nekatolických církví," uvedl.

Čtěte také:

Dary podle něj tvoří 95 procent všech příjmů. Dalších pět procent pak získávají z grantů, výroby pořadů pro Českou televizi či z pronájmu techniky. Peníze, které neutratí za nákup či výrobu pořadů, investují do rozvoje.

50 zaměstnanců
"V současné době například budujeme nový moderní přenosový vůz. Náklady na jeho pořízení se pohybují okolo 20 milionů korun," uvedl ředitel. Televize Noe v současné době zaměstnává 50 lidí a vysílá každý den 20 hodin.

"Když jsme začínali, byly počty poloviční. Měli jsme 25 lidí a vysílali jsme deset hodin," uvedl ředitel s tím, že 70 procent programové skladby tvoří vlastní tvorba. Zbývajících 30 procent pak zaplňují převzaté či nakoupené pořady. "Nechceme a rozhodně nejsme jen náboženskou televizí.

Tyto programy tvoří deset procent programu," uvedl Ryška. Dramaturg vysílání Josef Batěk dodal, že Noe chce být především vzdělávací televizí. "Dvakrát týdně vysíláme vlastní zpravodajství založené na dobrých zprávách. Vysíláme pořad Václava Hudečka Má vlast či povídání Jiřího Pavlici s hosty nazvané Jak poznávat svět.

Máme i pořad pro videoamatéry či program věnovaný astronomii, na kterém spolupracujeme s Jiřím Grygarem," vyjmenoval Baťak. Dodal, že pro věřící vysílají každou neděli bohoslužbu a živě zprostředkovávají i přenosy z cesty papeže po celém světě.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!