Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tvrdý boj. ČEZ a RWE si přetahují zákazníky

Plyn zdraží | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn zdraží | foto: Shutterstock

Máme podepsaných 100 tisíc smluv na dodávku elektřiny, pochlubila se v minulém týdnu skupina RWE, která se dříve v Česku soustředila na plynárenství. Pod smlouvou máme 180 tisíc zákazníků na odběr plynu, kontruje elektrárenský gigant ČEZ.

Koncern RWE začal nabízet elektřinu českým domácnostem loni v květnu. S dosavadními výsledky je spokojen. „Pro letošní rok jsme si stanovili cíl mít v portfoliu 100 tisíc smluv. Tuto hranici jsme již překročili, takže v tomto ohledu jsme velmi spokojeni,“ řekl obchodní ředitel RWE Transgas Tomáš Varcop.

ČEZ, který představil nabídku plynu pro maloodběratele o měsíc později, zatím v počtu získaných zákazníků na novém trhu vede. „Můj odhad je minimálně 300 tisíc na konci letošního roku,“ uvedl ve firemním časopisu generální ředitel firmy ČEZ Zákaznické služby Igor Šmucr. ČEZ navíc svou expanzi v plynárenství podpořil reklamní kampaní, která zatím nemá v oblasti prodeje energií obdoby.

ČTĚTE TAKÉ:

Obě energetické skupiny si přetahují zákazníky hlavně jedna od druhé. ČEZ podepisuje nejvíc smluv na dodávku plynu tam, kde jej zákazníci znají jako tradičního dodavatele elektřiny. Tedy v Čechách s výjimkou Prahy a jihu a dále na severní polovině Moravy. Zhruba stejné území je tradičním působištěm plynáren ze skupiny RWE, které tamtéž přetahují skupině ČEZ domácnosti odebírající elektřinu.

Plyn

Hlavním motivem ke změně dodavatele jsou úspory. V případě elektřiny lze celkový účet snížit nejvýše o šest procent. Vyplatit se může spíš změna dodavatele plynu, kde s výjimkou Prahy a jihu Čech lze útratu srazit až o deset procent. Domácnost v rodinném domku s vytápěním na plyn tak může ušetřit až čtyři tisíce korun za rok. V případě méně seriózních dodavatelů je však nutné hlídat skryté poplatky.

Plyn

ČEZ i RWE sice rychle rostou, stále však zlákaly ke změně dodavatele méně zákazníků než dva největší alternativní dodavatelé. Bohemia Energy, která oslovila domácnosti jako první z nových prodejců energie již v roce 2006, bude mít na konci roku okolo 220 tisíc odběratelů elektrické energie a 135 tisíc odběratelů plynu.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejdravější z nových dodavatelů - Centropol Energy - očekává na konci roku dosažení počtu 250 tisíc zákazníků na odběr elektřiny a přibližně 40 tisíc zákazníků v případě plynu. Pro další dodavatele pohybující se na českém trhu jsou zatím statisícová čísla nedosažitelná.

Kartami může zamíchat ještě firma United Energy Trading, náležící do Energetického a průmyslového holdingu. Za ním stojí vlivné finanční skupiny J&T a PPF a je druhým největším výrobcem elektřiny v Česku. United Energy Trading chce razantně vstoupit na trh s energií pro domácnosti v nejbližších měsících. „Právě na maloodběratele bude zacílena připravovaná kampaň. Naším cílem je získat v roce 2012 desetitisíce zákazníků,“ uvedla mluvčí firmy Dominika Nováková.


Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...